مردم درحال عبور از بازار حضرتی بازار تهران
رنج قیمت: مناسب

بازار حضرتی از گذشته تا به امروز به عنوان یکی از گذرهای مهم بازار تهران شناخته می‌شود. این بازار از بازار سید اسماعیل از شمال آغاز می‌شود و به خیابان مولوی و بازار مولوی می‌رسد. کوچه ارامنه یا کوچه موسوی از مهم‌ترین گذرهای بازار نیز یکی از تقاطع‌های مهم با بازار حضرتی است. در بازار حضرتی کالاهایی نظیر اسباب بازی، مواد محترقه، کفش و کتونی، مواد غذایی، سیگار، ویپ، توتون و تنباکو و آجیل و خشکبار به فروش می‌رسد.

بازارِ حضرتی از عجیب‌ترین و قدیمی‌ترین بخش‌های بازار تهران است. عجیب‌ترین به این دلیل که در اکتشافات باستان‌شناسی از این بازار آثاری متعلق به دوره تیموریان، صفویه و قاجاریه به دست آمد که افق جدیدی در بررسی تاریخ تهران بوده‌است.

بخشی از اکتشافات در این بازار متعلق به دیوار خشتی دوره شاه‌تهماسب اول صفوی را نشان می‌داد که روزگاری برای محافظت از شهر احداث شده بود. این موضوع می‌تواند صحت این موضوع را که یکی از چهار دروازه تهران در زمان شاه‌تهماسب در دهانه این بازار قرار داشت را تایید کند؛ دروازه‌ای که در روزگاران قدیم به دروازه شاه‌عبدالعظیم (یا دروازه اصفهان) شهرت داشت. نام حضرتی در واقع اشاره‌ای به همین دروازه است.

سرای گلشن‌شکن و عالم‌شکن ازجمله سراهای قدیمی این بازار و پاساژ عادلی از پاساژهای امروزی این بازار هستند.

برچسب‌ها: بازار، بازار حضرتی، بازار مولوی