منطقه یک شهرداری تهران از جمله مدرن‌ترین و اشرافی‌ترین مناطق این شهر است؛ این منطقه بخاطر درآمیختنِ بافت قدیمی با ساختمان‌های مدرن و لاکچری، و از طرفی درآمیختن با طبیعت کوهپایه‌های البرز، جذابیت خاصی دارد.

این منطقه جزئی از شهر شمیرانِ استان تهران است که در گذشته از شهر تهران جدا بوده است؛ شمیران به همراه شهر ری با پیوستن به شهر تهران، کلان‌شهر تهران را شکل داده‌اند.

بیشتر محله‌های منطقه ۱، در گذشته روستاهای کهن شهر شمیران بوده‌اند؛ تجریش، دارآباد، اراج، دزاشیب، نیاوران، فرمانیه، دربند، درکه، اوین، ازگل، اقدسیه، جماران و… از جمله این روستاها هستند.

محدوده منطقه ۱ تهران

اگر بخواهیم دقیق‌تر در مورد نقشه جغرافیایی این منطقه صحبت کنیم باید بگوییم که، از منطقه شمال به رشته کوه البرز، از غرب به رودخانه درکه، از جنوب به بزرگراه‌های چمران و صدر و از شرق به جاده لشکرک و پارک جنگلی قوچک می‌رسد. شهرداری منطقه یک ۱۰ ناحیه و ۲۸ محله شهری دارد.

این منطقه ۴٬۹۰۰ هکتاری، همسایه مناطق ۲، ۳ و ۴ است.

محلات منطقه ۱ تهران

تعدد جاذبه‌ی طبیعی، هنری و فرهنگی این منطقه را تبدیل به متراکم‌ترین منطقه تفریحی گردشگری تهران کرده است؛ بازار تجریش، مراکز آموزش عالی، مراکز درمانی و وجود زیارتگاه‌های مهمی از جمله امامزاده صالح، امامزاده علی‌اکبر و امامزاده قاسم، و استقرار سفارتخانه‌ها و سازمان‌های جهانی موجب شده که این منطقه از نظر سیاسی و اجتماعی جایگاه ویژه‌ای در شهر تهران داشته باشد.

مراکز دیدنی و تفریحی منطقه ۱ تهران