پارک نیاوران

پارک نیاوران با قدمتی بیشتر از نیم قرن، یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شهر تهران است که با امکانات تفریحی و فرهنگی متعددی مانند: زمین‌های بازی، زمین‌های ورزشی، باشگاه ورزشی، کانون زبان و آمفی‌تئاتر تفرجگاه بسیاری از مردم تهران است. فضای پارک نیاوران به شکلی طراحی شده که پاسخگوی کاربردهای متفاوتی نظیر: پیاده‌روی، ورزش همگانی، عکاسی، پیک‌نیک، و بازی کودکان و بزرگسالان نیز باشد. این پارک با مساحت ۶۲۰۰۰ مترمربعی دارای فضایی سرسبز و پوشیده از درختان بلند قامت است.

همچنین در گوشه و کنار آن حوض، آب‌نما و آبراه‌هایی به چشم می‌خورد که اغلب کف آن‌ها با کاشی‌های آبی رنگ برجسته شده‌‌است. ترکیب فضای سرسبز، درختان بلند قامت و حوض‌های آب این بوستان، این پارک را مملو از آرامش کرده‌است که همین امر سبب می‌شود تا این بوستان انتخاب مناسبی باشد برای وقت گذراندن پایتخت نشینانی که در شهر شلوغ تهران زندگی می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با همه‌ی امکانات این پارک آشنا کنیم.

پارک نیاوران
پارک نیاوران

تاریخچه پارک نیاوران

تاریخچه پارک نیاوران به این شرح است: زمین‌هایی که پارک فعلی در آن قرار دارد، در واقع زمین‌های محله صاحبقرانیه بود، که مالک آن بازماندگان دودمان قاجار بودند. این زمین‌ها توسط خاندان پهلوی خریداری شد و در سال ۱۳۳۷ خورشیدی توسط دربار به شهرداری تهران واگذار شد.

در سال ۱۳۴۶ خورشیدی به دستور محمدرضا شاه پهلوی عملیات ساخت بوستان در قسمتی از زمین‌های صاحبقرانیه شروع شد. نقشه این پارک توسط طراحان انگلیسی کشیده شد و معماری آن را علی سردار افخمی بر عهده گرفت. علی سردار افخمی یکی از معماران پیشرو ایرانی بود که طراحی و معماری بناهای دیگری مانند تئاتر شهر و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی را نیز به عهده داشت. در نهایت با صرف هزینه‌ای ۶۸ میلیون ریالی در روز ۱۱ ماه مهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی پارک نیاوران طی مراسمی با حضور محمدرضا شاه پهلوی در همسایگی مجموعه کاخ‌های نیاوران  افتتاح شد.

پارک نیاوران
پارک نیاوران

معماری پارک نیاوران

معماری پارک نیاوران با الهام از معماری باغ‌های ایرانی طراحی شده‌است. این بوستان که در شمال شرقی تهران، منطقه نیاوران، در مجاورت میدان نیاوران (میدان باهنر) قرار گرفته‌است، در انتهای شمالی خیابان پاسداران (سلطنت آباد) و در جنوب کاخ نیاوران قرار دارد. بوستان نیاوران دارای پله‌ها و اشکوب‌های زیادی است که همین پلکان یکی از ویژگی‌ها و در واقع نماد این پارک محسوب می‌شود. همچنین دو در ورودی مجزا در قسمت شمالی و جنوبی پارک تعبیه شده‌است، که هر دو به خیابان پاسداران راه دارند.

۳۳۲۰ مترمربع از مساحت ۶۲۰۰۰ مترمربعی پارک را آب‌نماها، ۸۰۰۰ مترمربع فضاهای گل‌کاری شده، و ۲۰۰۰۰ مترمربع را زمین‌های چمن‌کاری و درخت‌کاری شده بوستان به خود اختصاص داده‌اند. این پارک طبق اصول قرینه‌سازی معماری ساخته شده که این ویژگی در تمام المان‌های پارک کاملا مشهود است و هارمونی بسیار خاصی را بین فضاهای مختلف بوستان به وجود آورده‌است. ورودی‌های بوستان نیز با گوی‌های سنگی آراسته شده‌اند.

پارک نیاوران
پارک نیاوران

پوشش گیاهی پارک نیاوران

پوشش گیاهی جانوری پارک نیاوران مانند معماری این بوستان بسیار خاص است. برای مثال یکی از کهن‌ترین درختان چنار تهران با عمری در حدود ۱۵۰ سال، ارتفاع ۲۰ متر و محیط ۲.۸ متری در این بوستان قرار دارد. علاوه بر درختان چنار، درختان و گیاهان دیگری مانند: مگنولیا، اقاقیا، نوئل، بیدفری، بید مجنون، سدروس، گیلاس غازی، کاج، گیلاس، چرم لیفه، میخک هندی، سیبگل و کورنوس نیز در این بوستان کاشته شده‌اند.

دریاچه این پارک نیز محل زندگی مرغابی‌ها، لاک‌پشت‌ها و ماهی‌ها است. تا سال ۱۳۷۹ خورشیدی برای آبیاری استخرها و فضای سبز پارک نیاوران آب تهران مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما بعد از آن قنات نیاوران جایگزین آب تهران شد تا در مصرف آب کمی صرفه جویی شود.

پارک نیاوران
پارک نیاوران

امکانات ورزشی پارک نیاوران

از امکانات ورزشی پارک نیاوران می‌توانیم به ورزشگاه و استخر نیاوران، باشگاه تیراندازی و وسایل ورزشی متنوع برای ورزش همگانی اشاره کنیم که در ادامه به صورت مجزا درباره هرکدام توضیح می‌دهیم. همچنین امکانات دیگری مانند زمین والیبال، میز پینگ پنگ و میز شطرنج نیز این مجموعه را تجهیز کرده‌است.

ورزشگاه نیاوران پارک نیاوران

ورزشگاه نیاوران پارک نیاوران با نام اصلی ورزشگاه شهدای نیاوران با مساحت ۴۵۰۰ مترمربعی امکانات ورزشی متنوعی را در خود جای داده‌است. این ورزشگاه در سال ۱۳۸۴ خورشیدی ساخته شد، تا قبل از آن در زمین‌هایی که در حال حاضر این ورزشگاه در آن واقع شده است، زمین اسکیت روباز و مانژ اسب‌سواری دایر بود. در سال ۱۳۸۴ به همت شهرداری تهران این زمین‌ها تغییر کاربری دادند و این مجموعه مجهز با سالن‌های ورزشی متعدد، در محل قبلی زمین اسکیت روباز و مانژ اسب‌سواری ساخته شد.

این باشگاه برگزارکننده دوره‌های ورزشی: یوگا، ایروبیک، تی.‌آر.ایکس، پیلاتس، بدنسازی و پرورش اندام، والیبال، بسکتبال، فوتسال، هندبال، بدمینتون، پینگ پنگ و ژیمناستیک است. همچنین کلاس‌های رزمی از قبیل: کاراته، بوکس، تکواندو، کیک‌بوکسینگ و ووشو نیز در سالن‌های رزمی این باشگاه دایر است. باشگاه نیاوران از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است و اکثر ورزشکاران را از خود راضی می‌کند. یکی دیگر از امکانات این باشگاه این است که سه روز در هفته از ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۹ شب را به استفاده بانوان اختصاص داده‌است.

بیشتر مجموعه‌های ورزشی از ساعت ۸ صبح تا ۱ بعد از ظهر را به استفاده بانوان اختصاص می‌دهند و از ساعت ۳ تا ۹ شب را به آقایان؛ اما این مجموعه با در نظر گرفتن ساعت کاری بانوان شاغل، این امکان را در ۳ روز از هفته برای آن‌ها فراهم کرده تا بتوانند از ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۹ شب از امکانات مجموعه استفاده کنند. ناگفته نماند استخر این مجموعه نیز دارای امکاناتی مانند: استخر سرپوشیده بزرگسالان، استخر سرپوشیده کودکان، رختکن، سونا، جکوزی، آبدرمانی، سالن ماساژ، بوفه و کافه است.

شماره تماس ورزشگاه شهدای نیاوران برای کسب اطلاعات بیشتر: ۲۲۸۳۲۱۷۰

باشگاه تیراندازی پارک نیاوران

باشگاه تیراندازی پارک نیاوران با نام آریانا در قسمت ضلع شرقی بوستان قرار دارد. آموزش تیراندازی این مجموعه به عهده مربی‌های فدراسیون تیراندازی است. در این باشگاه هم این امکان وجود دارد که تیراندازی را به صورت حرفه‌ای و زیر نظر مربیان با تجربه تمرین و پیگیری کرد و هم می‌توان گهگاهی به عنوان تفریح سری به این باشگاه زد و از تیراندازی در فضایی امن و کم خطر، لذت برد. ورود به این باشگاه محدودیت سنی ندارد و در ایام غیر کرونایی از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ شب دایر است.

شماره تماس باشگاه تیراندازی نیاوران جهت دریافت اطلاعات بیشتر: ۲۶۱۱۹۵۶۰

پارک نیاوران
پارک نیاوران

ورزش همگانی پارک نیاوران

ورزش همگانی پارک نیاوران یکی از معروف‌ترین‌های این بوستان است. در اطراف ۴ استخر بزرگ این مجموعه محوطه بزرگی وجود دارد که برای ورزش همگانی صبحگاهی استفاده می‌شود. همه روزه نزدیکی‌های ساعت هفت صبح زنان و مردان زیادی به این پارک می‌روند و به صورت دسته جمعی نرمش می‌کنند. فضای سبز و آب و هوای خوب این بوستان باعث شده تا افراد، فارغ از محدودیت سنی و جنسیت، همه‌ی روزهای هفته را در کنار یکدیگر به انجام حرکات ورزشی بپردازند. البته صبح‌ها تنها زمانی نیست که شما گروه‌های متعدد ورزشی را در حال ورزش کردن در کنار هم می‌بینید.

فرقی نمی‌کند چه زمانی از روز یا چه روزی از هفته باشد، در هر روز و ساعتی که به این پارک سر بزنید حتما چشمتان به عده‌ای در حال پیاده‌روی یا ورزش کردن خواهد افتاد. خیلی‌ها در این پارک به انجام ورزش‌هایی مانند والیبال، بدمینتون و پینگ پنگ می‌پردازند، که این امر به دلیل زمین والیبال، محوطه بزرگ برای بازی بدمینتون و میزهای پینگ پنگ تعبیه شده در این بوستان است. افرادی هم با به تن داشتن لباس ورزشی و کفش مناسب دویدن از فضای باز این پارک برای دویدن استفاده می‌کنند. همچنین در پیاده راه‌های بوستان، بسیاری در حال تمرین حرکات پارکور و اسکیت برد دیده می‌شوند.

پارک نیاوران
پارک نیاوران

امکانات رفاهی و تفریحی پارک نیاوران

از امکانات رفاهی و تفریحی پارک نیاوران می‌توانیم به: زمین بازی کودکان، کانون فرهنگی کودکان، کتابخانه، نمازخانه، سالن آمفی‌تئاتر، کیوسک روزنامه فروشی، آکادمی کانون زبان ایران، کافه، آلاچیق، نیمکت، نمایشگاه‌های فصلی، آبخوری و سرویس بهداشتی اشاره کرد. لازم به ذکر است که فضاهای نشیمن بوستان تنها محدود نیمکت‌ها و آلاچیق‌ها نمی‌شود، بلکه در اطراف ۴ استخر بزرگ محوطه وسیعی قرار دارد که معمولا خانواده‌ها برای پهن کردن بساط پیک نیک از آن استفاده می‌کنند.

همچنین زیبایی این بوستان در کنار قرینه بودن عناصر آن باعث شده تا این مکان مناسب عکاسی آماتور و یا حرفه‌ای باشد. در فصول بارانی و برفی این مجموعه مکان بکری برای عکاسی است، برای مثال در فصل پاییز برگ‌های رنگارنگ اقاقیا سراسر پارک را می‌پوشاند. بهتر است به منظور گرفتن عکس روزهای وسط هفته و ساعت‌های خلوت را برای رفتن به این بوستان انتخاب کنید، تا بتوانید از خلوت پارک استفاده کنید و عکس‌های هنرمندانه تری بگیرید. البته عکاسی در فصول بهار و تابستان هم لطف خود را دارد، شما می‌توانید با استفاده از فرم‌های متعدد معماری منظر این بوستان، در کنار شکوفه‌های درختان مگنولیا و گیلاس در فصول گرم سال، قاب زیبایی را برای عکاسی خلق کنید.

پارک نیاوران
پارک نیاوران

پیک نیک در پارک نیاوران

برای پیک ‌نیک در پارک نیاوران آلاچیق‌هایی در این پارک تعبیه شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. سکوهایی هم به شکل چمن‌کاری شده در این بوستان وجود دارد که ورود به آن‌ها مجاز است و می‌توان برای پهن کردن بساط پیک نیک از آن‌ها استفاده کرد. برای پیک نیک خانوادگی در این بوستان بهتر است از تعطیلات عید و سیزده به در تا اوایل فصل پاییز را برای رفتن به این پارک انتخاب کنید. با توجه به قرار گیری بوستان نیاوران در یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران، در فصول پاییز و زمستان بارندگی باران و برف در این پارک زیاد می‌شود.

نمایشگاه‌ فصلی پارک نیاوران

نمایشگاه فصلی پارک نیاوران هر ساله به مناسبت‌های مختلف در اطراف ۴ استخر بزرگ این پارک برگزار می‌شود. این نمایشگاه شامل غرفه‌هایی مانند سوغات و خوراکی، ورزشی، فرهنگی و پزشکی می‌شود. بیشتر غرفه‌ها در فصل تابستان بر پا می‌شوند، اما در شب‌های عید نوروز یا ماه رمضان نیز برپایی غرفه‌ها در این مکان، جزئی از برنامه‌های شهرداری تهران است، که نحوه و زمان برگزاری آن‌ها از طریق رسانه‌های مختلف و سرای محله نیاوران اطلاع‌رسانی می‌شود.

لازم به ذکر است که شما تنها در زمان برپایی نمایشگاه‌های فصلی به تنقلات و خوراکی در این پارک دسترسی ندارید، بلکه کافه‌ای در کنار مجموعه ورزشی نیاوران و همچنین بوفه‌ای درون ساختمان ورزشگاه در قسمت شرقی پارک قرار دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین در درون محوطه خود پارک نیز مغازه،کیوسک و حتی رستوران‌هایی جهت رفاه بیشتر مراجعه‌کنندگان در این بوستان تدارک دیده شده‌است.

نکات بازدید از پارک نیاوران

• به دلیل وجود پله‌های زیاد این بوستان، فضای این پارک مناسب تردد افراد معلول، جانباز و کم‌توان حرکتی نیست.

• پارک نیاوران پارکینگ اختصاصی ندارد، برای همین بهتر است روزهای خلوت هفته و ساعت‌های میانی روز را برای رفتن به این بوستان انتخاب کنید، تا بتوانید خودرو شخصی خود را در کنار خیابان پاسداران پارک کنید.

• هر چند این پارک از امنیت بالایی برخوردار است، اما بعضی قسمت‌های حاشیه‌ای پارک، مناسب پیک نیک و گشت و گذار در شب نیست، زیرا نور کافی در آن قسمت‌ها وجود ندارد.

برچسب‌ها: امیرعلی سردار افخمی، باشگاه تیراندازی پارک نیاوران، پارک نیاوران، نامناسب برای معلولین