دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است که در غرب تهران قرار دارد. مجموعه‌‌ای بزرگ با امکانات متنوع نظیر مرکز خرید، رستوران و شهربازی. این امکانات دریاچه چیتگر را یکی از بهترین مقاصد گردش، تفریح و خرید در درون پایتخت کرده‌است. نسیمی که از دریاچه چیتگر برمی‌خیزد، تداعی‌کننده حس و حالی است که عموما در شهرهای ساحلی شمال حس می‌شود. اگر ساکن تهران هستید و یا به پایتخت سفر کرده‌اید، می‌توانید با صرف هزینه و زمان کم به دریاچه چیتگر بروید. در ادامه با تهرانیکا همراه باشید تا بیشتر با مجموعه تفریحی دریاچه چیتگر آشنا شوید.

هزینه بازدید از دریاچه چیتگر چقدر است؟

گشت و گذار، پیاده‌روی و استفاده از محیط مجموعه دریاچه چیتگر کاملا رایگان است. اما برای استفاده از برخی امکانات تفریحی و سرگرمی دریاچه باید هزینه‌های متفاوتی برای تهیه بلیت پرداخت کنید.

دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر در یک نگاه

  • دریاچه چیتگر بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور است.
  • محیط پیرامون دریاچه یکی از قطب‌های مهم گردشگری در تهران است.
  • دریاچه چیتگر دارای امکانات تفریحی و گردشی نظیر بام لند و شهربازی است.
  • رستوران‌ها و کافه‌های مشهور تهران در کنار دریاچه چیتگر فعالیت دارند.
  • ورودی رایگان.

معرفی دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر یک مجموعه فرهنگی‌تفریحی بسیار بزرگ است. مجموعه بام لند در شرق دریاچه مملو از فروشگاه، کافه و رستوران است. به دور تمامی دریاچه چیتگر انواع وسایل بازی در قالب چند شهربازی بزرگ فعالیت دارند. ساحل سنگی و ساحل شنی، ماهیگیری و قایقرانی از دیگر امکانات جذابی است که در مجموعه دریاچه چیتگر می‌توانید تجربه کنید. این مجموعه پارکینگ و جای پارک مناسب برای پارک خودروی شخصی دارد. این دریاچه در قسمت جنوبی خود با پارک جنگلی چیتگر مرز مشترک دارد. 

در ادامه برخی از تفریحات و امکانات دریاچه چیتگر را معرفی می‌کنیم.

فانلند دریاچه چیتگر
فانلند
کارتینگ شهربازی دریاچه چیتگر
کارتینگ
چرخ و فلک شهربازی دریاچه چیتگر
چرخ و فلک
برج هیجان شهربازی دریاچه چیتگر
برج هیجان

شهربازی چیتگر، سرزمین شگفت‌انگیز

مجموعه دریاچه چیتگر امکانات تفریحی زیادی دارد. یکی از آن‌ها شهربازی است که دور تا دور دریاچه قرار دارد و بخشی از آن «سرزمین شگفت‌انگیز» نام دارد. وسایل بازی و تفریحی مجموعه، در گستره‌ی شرق، شمال و غرب دریاچه مستقر هستند. این شهربازی از چند مجموعه شامل فانلند (شهر شادی)، فانلند ۲ و دو مجموعه بازی برای کودکان تشکیل شده‌است. ضمن اینکه در کنار دریاچه امکانات بازی دیگر مانند چرخ‌وفلک، اسکیت یو، برج هیجان، اسکای‌فلایر، سرسره سقوط آزاد، شهربازی کیدز گاردن بام لند، زیپ‌لاین، ماشین برقی یا ماشین کوبنده، سرزمین بازی و جایزه، بخش تفریحی وی آر لند، اسکیت هوایی، اسکیت یو، فوتبال‌دستی انسانی بام لند، پیست پرش بر فراز آسمان، شهر بادی و کارتینگ، هرم هیجان (سوپر نوا) و سافاری پارک وحشت ازجمله وسایل بازی شهربازی دریاچه چیتگر هستند. برای آشنایی بیشتر با وسایل بازی و قیمت آن‌ها، مقاله شهربازی دریاچه چیتگر را بخوانید.

قایق‌سواری در دریاچه چیتگر

قایق‌سواری از پرطرفدارترین سرگرمی‌های دریاچه چیتگر است. شما می‌توانید برای قایق‌سواری در دریاچه از اسکله غربی و شرقی آن استفاده کنید. اسکله شرقی دریاچه در سمت بام لند و اسکله غربی آن سمت بلوار میلاد قرار دارد.

ماهیگیری در دریاچه چیتگر

یکی دیگر از تفریحات مهیج دریاچه چیتگر، ماهیگیری در اسکله بام لند است. در این مکان امکانات متعددی برای ماهیگیران و علاقه‌مندان به این کار فراهم شده‌است. اگر وسایل ماهیگیری ندارید می‌توانید از کیوسک‌های مستقر در کنار دریاچه چیتگر، وسایل ماهیگیری اجاره کنید. همچنین در کلوپ ماهیگیری دریاچه چیتگر می‌توانید با پرداخت هزینه آموزش ماهیگیری هم ببینید. در نظر داشته باشید ماهی‌های گرفته شده را نمی‌توان با خود برد و باید در دریاچه رها کرد.

چند نفر در حال ماهیگیری در دریاچه چیتگر
ماهیگیری در دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر

بازدید از ساحل سنگی دریاچه چیتگر

ساحل سنگی دریاچه را می‌توان از زیباترین بخش‌های دریاچه چیتگر محسوب کرد. با مراجعه به این بخش می‌توانید شناکردن اردک‌ها در دریاچه و پرواز مرغابی‌ها را بر فراز آسمان دریاچه چیتگر مشاهده کنید. در این قسمت از دریاچه هیچ نرده و حفاظی وجود ندارد و شما به‌راحتی می‌توانید تا نزدیکی آب پیش بروید.

سواحل شنی چیتگر

مجموعه شنی دریاچه چیتگر با نام ساحل شنی پرشین، ۳۰۰ مترمربع وسعت دارد. این ساحل، محیطی عالی، شاد و سالم برای بازی و تفریح کودکان است و در بخش غربی دریاچه چیتگر قرار دارد. وسایل بازی پلاستیکی، فضای شستشو و محیط سرپوشیده از جمله امکانات این مکان هستند. تنها کودکانی که رنج سنی ۲ تا ۶ سال دارند می‌توانند در ساحل شنی چیتگر بازی کنند.

آمفی‌تئاتر دریاچه چیتگر

دو آمفی‌تئاتر در بخش شرقی و غربی دریاچه وجود دارد. در این مکان‌ها مراسمات مختلفی مانند جنگ‌های شادی برگزار می‌شود. بازدیدکنندگان بسیار زیادی جهت مشاهده این نمایش‌ها به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

پیاده‌روی در اطراف دریاچه چیتگر

مسیر پیاده‌روی دور دریاچه چیتگر حدود ۷ کیلومتر است. در طول مسیر از تاج سد دریاچه چیتگر که به گذرگاه موج شهرت دارد، عبور خواهید کرد. این سازه با الهام از موج آب ساخته شده و معماری آن بسیار زیبا است. مخصوصا هنگام شب نورپردازی‌ها جلوه بسیار زیبایی را در این فضا به وجود می‌آورند.

بام لند
بام لند

مرکز خرید بام لند دریاچه چیتگر

یکی از اماکن جذاب و پرطرفدار مجموعه دریاچه چیتگر مرکز خرید بام لند است. این مرکز خرید به خاطر کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی که دارد بسیار پرطرفدار است. این مرکز خرید قطب شکم‌گردی غرب تهران است و بسیاری از کافه و رستوران‌ها در این پاساژ شعبه دارند. باملند در ضلع شرقی دریاچه چیتگر قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این پاساژ مقاله بام لند را بخوانید.

تاریخچه ساخت دریاچه چیتگر

ایده ساخت دریاچه مصنوعی چیتگر به نخستین طرح جامع تهران در سال ۱۳۴۷ باز می‌گردد. ایده‌ای رویایی برای شهر تهران که در آن زمان محقق نشد. پس از انقلاب در برنامه جامع دوم و سوم تهران نیز ایده ایجاد این مجموعه تفریحی تکرار شد. بالاخره در مهرماه سال ۸۹ عملیات اجرایی ایجاد دریاچه چیتگر، و از تیرماه سال ۹۱ عملیات اجرایی ایجاد محوطه ساحلی آن آغاز شد. این مجموعه در اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شد. مجموعه دریاچه چیتگر از شمال و شرق به چهار باغ، از سمت جنوب و جنوب غربی به پارک جنگلی چیتگر و از سمت غرب به بافت برج‌های مسکونی منطقه ۲۲  تهران محدود شده‌است.

دریاچه چیتگر و اسکلت بام لند
دریاچه چیتگر و اسکلت بام لند | ۱۳۹۲ | عکس از مهرداد قطب الدینی

سخن پایانی

شهر بزرگ تهران دارای جاذبه‌های تفریحی متعددی است که یکی از معروف‌ترین آن‌ها دریاچه چیتگر است. این مجموعه در قلب خود شهربازی، مرکز خرید بام لند و کافه‌ها و رستوران‌های متعددی دارد. در این مقاله برخی از این مراکز را به شما معرفی کردیم. برای آشنایی با دیگر مراکز گردشگری‌تفریحی تهران، صفحه سرگرمی و دیدنی‌های وبسایت تهرانیکا را ببینید.

برچسب‌ها: بام لند، دریاچه چیتگر