روستای افجه

اگر از هیاهو و آلودگی روزافزون کلان‌شهر تهران خسته شده‌اید؛ با تهرانیکا در این سفر زیبا به یکی از سرسبزترین و دنج‌ترین مناطق اطراف تهران به‌نام روستای افجه لواسان همراه باشید تا شما را با این تفرجگاه دیدنی کمی بیشتر آشنا کنیم.

معرفی اجمالی افجه

افجه روستایی است از توابع دهستان لواسان کوچک، بخش لواسانات، شهرستان شمیرانات، استان تهران. افجه در فاصله ۲۷ کیلومتری تهران واقع شده‌است. این روستا از شمال شرق به منطقه لار متصل است. اکثر ساکنان روستای افجه کشاورز یا دامدار هستند.

عشایر منطقه لار در برخی از فصول سال برای دامداری به این منطقه می‌آیند. در مسیر تنگه افجه، انبارهایی برای نگهداری احشام دیده می‌شود. از جاذبه‌های تاریخی روستا می‌توان به حمام عمومی قدیمی اشاره کرد که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روستای افجه یکی از نقاط شروع برای کسانی است که می‌خواهند به قله ۳۲۰۰ متری کوه ساکا و سایر ارتفاعات مجاور صعود کنند.

روستای افجه
روستای افجه

جاذبه‌های روستای افجه

افجه یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران است. در این روستا جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مانند آبشار پسچویک، آبشار موآب، دشت هویج، محله چراغان، کاخ ناصرالدین‌شاه، قلعه سکا و حمام قاجار وجود دارد. اگر می خواهید از شلوغی تهران دور شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما از روستای افجه دیدن کنید و فصل شکوفه‌دهی شکوفه‌های گیلاس در روستای افجه در بهار (فروردین و اردیبهشت) را از دست ندهید. در انتهای روستا به یک دوراهی خواهید رسید که راه سمت راست به برگ جهان رسیده و راه سمت چپ هم به سمت آبشار می‌رود.

روستای افجه علی‌رغم نزدیکی به کلان‌شهر تهران هنوز بافت روستایی خودش را حفظ کرده و تسلیم ویلاسازی‌های گسترده نشده.

اگر به محصولات لبنی محلی علاقه دارید؛ بلو‌مارکت در انتهای خیابان اصلی افجه کره محلی، دوغ پرچرب و ماست چکیده با کیفیتی دارد و معمولا گردشگران از آن خرید می‌کنند.

روستای افجه

اگر روی ماشین‌تان حساس هستید یا مدل ماشین‌تان بالا است سعی کنید به کوچه پس کوچه‌ها وارد نشوید. این کوچه‌ها شیبدار و کم عرض هستند و گاهی اوقت سالم بیرون آوردن خودرو از آن‌ها کار چندان راحتی نیست و به قول معروف به دردسرش نمی‌ارزد.

محله چراغان‌سری

چراغان‌سری یکی از محله‌های قدیمی روستای افجه است که بافت قدیمی مسحور کننده‌ای داشته و درختان چنار آن صدها سال قدمت دارند. تا حدود ۴۰ سال پیش در تنه یکی از این چنارهای قدیمی، قصابی روستای افجه قرار داشت که اگر پای صحبت‌های محلی‌ها بنشینید داستان‌های جالبی در مورد آن برایتان نقل خواهند کرد. سقاخانه ابوالفضل هم در این محله قرار دارد. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های این محل شاید تجربه‌ای باشد که در کمتر جای دیگری بتوان تجربه کرد و این محله خود حس نوستالژیک است.

قلعه ساکا

قلعه ساکا یا سربند که از آثار ملی ایران است در نزدیکی روستای افجه قرار دارد. این قلعه تاریخی که قدمت آن به سلسله صفوی بر می‌گردد؛ یک چشم‌انداز بدیع از روستاهای اطراف منطقه را به گردشگران ارائه می‌دهد. متاسفانه این اثر تاریخی هم دچار تخریب بالایی شده‌است و اقدام مشخصی برای حفاظت از آن انجام نگرفته‌است.

حمام و خانه‌های تاریخی

قدمت حمام روستای افجه به دوران صفوی و قاجار می‌رسد اما کماکان مورد استفاده روستاییان قرار می‌گیرد. متاسفانه علی‌رغم اینکه این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده؛ این استفاده و بازسازی‌های انجام شده به معماری تاریخی صدمه وارد کرده‌است. همچنین قدمت معماری برخی از خانه‌های روستا به دوران قاجاریه می‌رسد.

جاذبه‌های طبیعی افجه

روستای سرسبز افجه، سرزمین پرندگان خوش‌آواز، آبشارها و گل‌ها است و جاذبه‌های متعددی را به دوستداران تاریخ و طبیعت ارائه می‌دهد.

دشت هویج

دشت هویج یکی از زیباترین جاذبه‌های این روستا است که ارتفاع آن از سطح دریا ۲۴۰۰ متر است. بر اساس برخی شواهد تاریخی بخش بزرگی از اراضی این دشت برای کاشت و پرورش هویج مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اما امروزه هیچ‌کدام از این مزارع در این دشت یافت نمی‌شوند و کشاورزان از زمین‌ها برای کشت محصولات دیگری استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان چند باغ پر از درختان گیلاس را هم در منطقه پیدا کرد.

دشت هویج روستای افجه برای صعود به قله‌های بلند ریزان (۳۶۵۰ متر)، پارسون (۳۱۰۰ متر)، آتشکوه (۳۸۵۰ متر) و مهرچال (۳۹۲۰ متر) مکان مناسبی است. دشت با سرسبزی چشمگیر در اوایل تابستان و دریایی از برف خاموش در فصل زمستان میزبان بازدیدکنندگان است. همچنین دیدن جاذبه‌های مناطق دست نخورده شمال دره افجه هم برای گردشگران و مسافران بسیار جالب خواهد بود. هزاران گردشگر در تمام فصول سال از این دره دیدن کرده و کوهنوردان زیادی از مسیرهای پیاده‌روی آن برای رسیدن به کوه‌های مرتفع منطقه استفاده می‌کنند. بقایای یک کاروانسرای صفوی در اطراف روستا در کنار آبشارهای باشکوهی که در مسیر آن قرار دارد دیده می‌شود.

آبشار پسچویک

آبشار پسچویک در ۱.۵ کیلومتری شمال شرق روستای افجه قرار گرفته و ۱۵ متر ارتفاع دارد و منطقه اطراف آن بسیار باصفا و سرسبز است. زمان لازم برای رسیدن به این آبشار از روستا حدود ۱۰ دقیقه است. این آبشار با نام پسکوهک هم شناخته می‌شود و خود مردم محلی به آن آبشار افجه می‌گویند. آبشار پسچویک توسط درختان افرای سر به فلک کشیده احاطه شده و با قرار گرفتن در مجاورت دشت هویج روستای افجه، منظره بسیار زیبایی را در منطقه به‌ وجود آورده‌است.

آبشار موآب

یکی دیگر از آبشارهای زیبای افجه، آبشار با ‌ابهت موآب است که ارتفاع آن ۱۸۰ متر است. اکثر کوهنوردان دشت هویج، در طول مسیر اطراف این آبشار استراحت می‌کنند. البته در سال‌های اخیر میزان آب این آبشار در فصل تابستان کم شده‌است.

دشت سبوستان

این دشت زیبا درختان گیلاس و گردو دارد. آبشار چرند با ارتفاع حدود ۵۰ متر در این دشت واقع شده‌است.

باغات گیلاس

گیلاس روستای افجه معروف است و باغ‌های گیلاس آن هم دیدنی هستند. اکثر این باغات بین دشت هویج و آبشار پسچویک واقع شده‌اند.

رودخانه افجه

افجه سرزمین رودخانه‌هاست و این نهرها در دشت‌های زیبای روستا پراکنده شده‌اند و به آن‌ها سرسبزی و طراوت می‌بخشند. رودخانه افجه از شرق روستا عبور کرده و در دشت هویج جاری می‌شود.

تبله رود

تبله‌ رود یکی دیگر از رودهای دیدنی روستای افجه است. تبله رود از وسط روستا گذر می‌کند و به‌خصوص با ریزش برگ‌های رنگارنگ به آن در فصل پاییز بسیار دیدنی می‌شود.

قله‌های اطراف

روستای افجه در ارتفاعات کوهستانی واقع شده است و قله‌های اطراف آن از جمله آتشکده، ساکا، ریزبان و پرسون بهشت کوهنوردان و کوهپیمایان اطراف هستند.

روستای افجه
روستای افجه

برخی روستاهای اطراف افجه

روستای کند علیا

کند علیا روستایی از توابع دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات شهرستان شمیرانات در استان تهران است. کند علیا در ۳ و نیم کیلومتری شمال غربی روستای افجه قرار دارد.

روستای کند سفلی

کند سفلی روستایی از توابع دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات شهرستان شمیرانات در استان تهران است. کند سفلی در ۴ کیلومتری غرب روستای افجه قرار دارد.

روستای برگ جهان

برگ جهان روستایی از توابع دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات شهرستان شمیرانات در استان تهران است. برگ جهان در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای افجه قرار دارد.

روستای افجه ۱۲۹۲ خورشیدی
روستای افجه | ۱۲۹۲ خورشیدی | عکس از فردریک جی کلپ

تاریخ روستای افجه

روستای تاریخی افجه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اطراف تهران است. این روستا که در میان قله‌های بلند آتشکوه و ریزان واقع شده؛ یکی از روستاهای نمونه گردشگری شمیرانات است و در گذشته این روستا مرکز لواسان به شمار می‌رفته است.

نام افجه در برخی منابع تاریخی ذکر شده و به باصفا بودن و تعداد باغات و آبشارهای آن اشاره شده‌است. نام این روستا در گذشته به دلیل آبشارها و جوی‌های روان آن «آبچه» بوده‌است که در گذر زمان و با گویش ساکنان روستا که لهجه‌ای نزدیک به لهجه مازندرانی دارند؛ کم‌کم به افجه تغییر کرده‌است.

شغل اصلی ساکنان روستای افجه در گذشته کشاورزی و گله‌داری بوده‌است. اما پس از کاشت درختان گیلاس در روستا، باغداری هم در آن رواج پیدا کرد. سیب و گیلاس این باغات از بهترین محصولات ایران است.

روستای افجه
روستای افجه

کلام آخر

روستای افجه در نزدیکی لواسان در استان تهران در حدود ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران، پایتخت کشور قرار دارد.

اگر می‌خواهید از شلوغی تهران دور شوید؛ افجه یکی از روستاهای خلوت و دنج نزدیک این کلان‌شهر است. این منطقه در دهستان لواسان کوچک واقع شده و دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متنوعی از جمله آبشارها، یک کاخ قدیمی، قلعه و حمام است.

بهترین زمان برای سفر بهار و تابستان است. این در حالی است که هتلی برای اقامت در این منطقه وجود ندارد و اگر قصد دارید شب را در طبیعت بگذرانید باید وسایل کمپینگ همراه خودتان داشته باشید.

با وجود چنین نعمت‌هایی در اطراف تهران، هیچ بهانه‌ای برای خانه‌نشینی وجود ندارد. می‌توانید همین آخر هفته به روستای دنج و بکر افجه سفر کرده و یکی دو روز را به گشت و گذار در دل سبز طبیعت بگذرانید.

برچسب‌ها: آبشار پسچویک، حمام قاجار، دشت هویج، روستای افجه، قلعه سکا، کاخ ناصرالدین‌شاه، محله چراغان

دیدگاهتان را بنویسید