پارک شهر

قطعا وجود پارک‌های سرسبز و دلبازی همچون پارک شهر، در دل تهران موهبتی برای ساکنین این شهر است. فرار از روزمرگی‌ها و پناه بردن به فضای سبز، دور شدن از ساختمان‌های بلند و هوای آلوده تهران، سپری کردن اوقات فراغت و… از جمله جذابیت‌های وجود پارک‌ها در پایتخت ایران است.

پارک شهر یکی از قدیمی‌ترین و سرسبزترین پارک‌های پایتخت است که سال‌هاست به‌خاطر آب‌وهوای دلپذیر، طبیعت، پرندگان آزاد و جاذبه‌های تفریحی و گردشگری که دارد به یکی از پاتوق‌های خوب برای تهران‌گردان و اهالی این شهر تبدیل شده است. در ادامه این مطلب قرار است سری به این پارک پرآوازه بزنیم و جاذبه‌های گردشگری آن را معرفی کنیم.

پارک شهر کجاست؟

پارک شهر در محله سنگلج منطقه ۱۲ تهران و در میان خیابان‌های خیام، فیاض‌بخش، بهشت و وحدت اسلامی قرار دارد. این پارک در محدوده طرح ترافیک قرار دارد.

دسترسی پارک شهر با مترو

پارک شهر کمتر از ۵ دقیقه پیاده‌روی با ۳ ایستگاه متروی امام، حسن‌آباد و ۱۵ خرداد فاصله دارد.

دسترسی پارک شهر با اتوبوس

در اطراف پارک دو پایانه اتوبوس قرار دارد که به اکثر نقاط تهران خط اتوبوس دارند.

دسترسی پارک شهر با ماشین

بسته به موقعیت اولیه شما، از طریق یکی از خیابان‌های سپه، حافظ و یا خیام می‌توانید به پارک برسید.

تصویر هوایی از محله سنگلج شمالی قبل از خراب شدن | بین ۱۳۰۴-۱۳۰۷
تصویر هوایی از محله سنگلج شمالی قبل از خراب شدن | ۱۳۰۴
تصویر هوایی از زمین‌های خاکی قبل از ساخته شدن پارک شهر | آبان سال ۱۳۲۱
تصویر هوایی از زمین‌های خاکی قبل از ساخته شدن پارک | آبان ۱۳۲۱

تاریخچه پارک شهر تهران

سنگلج یکی از ۵ محله دوره صفوی شهر تهران است. در شمال این محله مظهر (آب‌پخش‌کن) یکی از دو چشمه‌ای که آب تهران قدیم را تامین می‌کرد قرار داشت. در کنار آب‌پخش‌کن چند باغ و دباغخانه بود. حدود ۳۰۰ سال بعد از ساخته شدن حصار تهماسبی وضعیت اینجا به همین صورت باقی ماند. بعد از افزایش جمعیت تهران در زمان ناصرالدین‌شاه، او به مردم اجازه خانه‌سازی در این قسمت که در اختیار دربار بود را داد و مهاجرین و اقشار ضعیف ساکن شمال سنگلج شدند.

در زمان پهلوی اول قسمت شمالی محله سنگلج با بافت متراکم و کثیفش، محل شرارت اراذل بود. رضاشاه برای از بین بردن این شرارت، کل این منطقه را در سال ۱۳۱۶ با خاک یکسان کرد. برنامه‌های متفاوتی برای این زمین در نظر گرفته شد که هیچ کدام عملی نشد و این زمین حدود ۱۳ سال بایر ماند. در سال ۱۳۲۸ به همت غلامحسین ابتهاج، شهردار وقت تهران، حفر سه چاه، کاشت درخت، باغچه‌بندی و کشیدن حصار بدور زمین آغاز شد و سرانجام در ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۲۹، پارک شهر افتتاح شد.

اگر اسم این پارک را با نام‌های «باغ سنگلج» و «پارک شهرداری» شنیدید تعجب نکنید! چرا که بسیاری از قدیمی‌های تهران این پارک را با این نام‌ها می‌شناسند؛ زیرا این پارک در منطقه سنگلج و زیرنظر شهرداری ساخته شده است. بعدها نیز به این دلیل که این پارک اولین پارک عمومی تهران بود، نامش به پارک شهر تهران تغییر یافت.

پارک شهر
پارک شهر
پارک شهر
پارک شهر

جاذبه‌های دیدنی پارک

در این بخش جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تفریحی این پارک را معرفی ‌می‌کنیم.

موزه صلح

موزه صلح پارک یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی تهران است. بدیهی است که با توجه به گسترش جنگ‌ها و اتفاقات ناگواری همچون آن‌ها، ایده ایجاد موزه‌هایی که به اهمیت صلح و جلوگیری از جنگ بپردازد، ضروری است! به طور کلی هدف از ایجاد این موزه‌ها، واقع‌نمایی از مسائلی چون جنگ و آگاهی بخشی و نشان دادن عواقب ناگوار جنگ و صدمات و خسارات وارد شده بر انسان‌ها و محیط زیست است. در این موزه شما می‌توانید از انواع ابزارها و آلات جنگی از قبیل ماسک‌های حفاظت از گازهای شیمیایی، سلاح‌های شیمیایی مانند بمب‌های خوشه‌ای و مین بازدید کنید.

خوب است بدانید که موزه صلح دارای بخش‌های دیگری مانند کتابخانه صلح است و تعداد زیادی کتاب با مضمون جنگ در خود جای داده است. همچنین گالری هنر دارای آثار نمادین صلح، بخش‌های استودیو جهت ثبت گزارش‌ها و آموزش‌های شفاهی، کارگاه‌های آموزشی و بخش‌های مجازی است. همایش‌ها و مراسم‌های متعددی نیز به مناسبت‌های گوناگون در موزه صلح برگزار می‌شوند.

ساعت بازدید از موزه: روزهای شنبه تا چهار‌شنبه ساعت ۹ تا ۱۷. موزه پنج‌شنبه جمعه‌ها و در ایام تعطیل رسمی بسته است. هزینه بازدید از این موزه رایگان است.

وبسایت: موزه صلح تهران

تلفن: ۶۶۷۳۱۰۷۶

موزه صلح پارک شهر
موزه صلح
درناهای کاغذی بازماندگان بمباران هیروشیما هدیه شده به مصدومین شیمیایی ایران در موزه صلح
موزه صلح
سایت پرنده‌نگری پارک شهر
سایت پرنده‌نگری
باغ پرندگان پارک شهر
باغ پرندگان

باغ پرندگان و سایت پرنده‌نگری پارک شهر

گرچه وجود پرندگان در قفس ناراحت‌کننده است؛ اما نمی‌شود از تماشای رنگ‌های فوق‌العاده و بی‌نظیر پرندگان و گوش دادن به آواز دلنشین آن‌ها غافل شد! این باغ ۴ هزارمتری در اواخر دهه هشتاد در دل پارک تاسیس و به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری پارک شهر تبدیل شد. شما می‌توانید در این باغ از ۸ قفس بزرگ، حصارکشی منظم، برکه، فضای سبز و… دیدن کنید. بدون شک بازدید از این باغ برای علاقمندان به پرنده‌نگری حرفه‌ای تجربه‌ای بی‌نظیر خواهد بود.

همچنین اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و دوست دارید با پرنده‌های شهر تهران آشنا شوید، پیشنهاد ما رفتن به سایت پرنده‌نگری این پارک است. بدیهی است که با افزایش آلودگی هوا و ساختمان‎های سر به فلک کشیده شده، پرندگان دیگر میلی به پرواز در فراز این شهر را ندارند؛ با این وجود فضای سرسبز پارک شهر توجه پرندگان را به خودش جلب کرده است.

در سایت پرنده‌نگری با استفاده از دوربین‌های چشمی، می‌توانید پرنده‌های آزادی را که در این پارک زندگی می‌کنند ببینید و از شکار لحظه‌های ناب پرواز آنان لذت ببرید. این پارک میزبان بیش از ۴۰ نوع پرنده است که بنا به فصول سال در این پارک رویت می‌شوند.

باغ پرندگان پارک شهر
باغ پرندگان
باغ پرندگان پارک شهر
باغ پرندگان
باغ پرندگان پارک شهر
باغ پرندگان
کتابخانه پارک شهر
کتابخانه پارک

کتابخانه پارک شهر

کتابخانه پارک در سال ۱۳۳۰ در محل دفتر سابق پارک افتتاح شد؛ سپس از سال ۱۳۴۰ به محل فعلی رستوران سنگلج منتقل شد و سرانجام در سال ۱۳۵۰ به ساختمان فعلی کتابخانه منتقل شد؛ ساختمان فعلی با کمک شرکت ملی نفت ساخته شد. این ساختمان از سال ۹۵ تا ۹۸ بازسازی شد.

کتابخانه پارک از بخش‌هایی نظیر نشریات، ایثارگران، مرجع، پیک فرهنگ، بخش کودک، امانات و خدمات فنی تشکیل شده است. همچنین خوب است بدانید که بخش نشریات این کتابخانه از سال ۱۳۶۰ فعالیت‌ خود را آغاز کرده است. یکی از قابل توجه‌ترین بخش‌های این کتابخانه، بخش کودک آن است که بسیاری از خانواده‌ها، به همراه کودکان خود به آن مراجعه می‌کنند.

دریاچه پارک شهر تهران

یکی دیگر از جذاب‌ترین بخش‌های دیدنی این پارک، دریاچه مصنوعی است که در قلب این پارک جای خوش کرده است و قدمتی ۷۰ ساله دارد. قدم زدن در کنار این دریاچه، لذت بردن از نسیم خنک در اطراف آن، امکان قایق‌سواری و… از جمله فعالیت‌هایی است که می‌توانید در این دریاچه تجربه کنید؛ فقط یادتان باشد نکات ایمنی مختلف مثل جلیقه نجات و چیزهای دیگر را زمان استفاده از قایق‌ها رعایت کنید.

دریاچه پارک شهر
دریاچه پارک
حوض و استخر پارک شهر
حوض پارک

حوض مرکزی و فواره‌های پارک شهر

از دریاچه و درخت‌های این باغ که گذر کنیم، به بررسی آب‌نماها و فواره‌های پارک می‌رسیم. در بخش میانی این پارک استخر نسبتا بزرگی جای خوش کرده است که با  فواره و رقص پلکانی آب‌ منظره بی‌نظیری را برای شبگردان خلق کرده است. نشستن روی نیمکت‌های نزدیک حوض و گوش دادن به صدای گوش‌نواز آب قطعا تجربه‌ای دل‌انگیز است.

تندیس‌ها و ساعت بزرگ مرکزی پارک

در اغلب پارک‌ها، تندیس‌های زیبایی از مشاهیر و یا نمادها وجود دارند. پارک شهر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دو تندیس شیر سنگی و طاووس را در خود جای داده است. این تندیس‌ها توانسته‌اند چهره‌ای تازه، متفاوت و تماشایی را برای این پارک پدید آورند. همچنین یکی دیگر از دیدنی‌های این پارک، ساعتی بزرگ است که در پارک قرار دارد و چهره‌ای متفاوت برای بوستان را پدید آورده است.

مجسمه شیر پارک شهر
مجسمه شیر
مجسمه صلح پارک شهر
مجسمه صلح
آکواریوم پارک شهر
آکواریوم پارک
آکواریوم پارک شهر
آکواریوم پارک

آکواریوم پارک شهر

وجود آکواریومی جذاب در ضلع جنوب شرقی این پارک یکی دیگر از جاذبه‌هایی است که حتما باید از آن دیدن کنید. تماشای ماهی‌های رنگارنگ و رقص آن‌ها در آب قطعا تجربه‌ای جذاب خواهد بود. نکته‌ای که وجود دارد این است که ساختمانی که امروزه آکواریوم در آن قرار گرفته است، در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق ساخته شده بود تا از آن به عنوان پناهگاه استفاده شود و دارای دو ورودی اصلی بود. بعد از جنگ، مسئولین تلاش کردند تا این مکان را به آکواریومی زیبا به عنوان تفرجگاهی در این پارک تبدیل سازند.

امکانات پارک شهر

از جمله دلایل و امکاناتی که به جذابیت این پارک افزوده است و رفتن به این بوستان را واجب کرده است، موارد ذیل هستند:

• امکانات ورزشی نظیر میز‌های پینگ‌پنگ و وسایل ورزشی

• امکانات مخصوص معلولین نظیر وسایل ورزشی

• سرویس بهداشتی

• مجموعه ورزشی با داشتن امکانات ویژه نابینایان

• نمازخانه‌

• سالن ورزشی ویژه بانوان

• پیست دوچرخه سواری

• شهربازی

سفره‌خانه سنگلج
سفره‌خانه سنگلج
پارک شهر
پارک شهر
پارک شهر

تفریحاتی که می‌توانید در پارک شهر تهران تجربه کنید

بی‌شک پارک شهر تهران در زمره بهترین بوستان‌هایی قرار دارد که از امکانات تفریحی و گردشگری بالایی برخوردار است. همین این موضوع باعث شده است که افراد بسیاری، این پارک را برای گردش و استراحت خود در اوقات فراغتشان انتخاب کنند. در ادامه تفریحاتی که می‌توانید در این پارک تجربه کنید را معرفی می‌کنیم.

پیاده‌روی

پیاده‌روی آن هم در جاده تندرستی یکی از فعالیت‌های پرطرفداری است که در پارک شهر صورت می‌گیرد. قدم زدن یا دویدن آن هم در هوای خنک غروب‌های تابستان لذتی است پارک شهر در اختیار مهمانانش گذاشته است.

ورزش با لوازم بدنسازی

یکی دیگر از امکاناتی که پارک شهر تهران از آن برخوردار است، وجود وسایل بدنسازی است که اتفاقا طرفداران زیادی دارد. بهترین زمان ورزش در فضای آزاد پارک، صبح‌ها است. در این زمان ورزشکاران و گروه‌های ورزشی بسیاری دور هم جمع می‌شوند.

عکاسی و نقاشی از طبیعت

فضای سبز و گل‌کاری گسترده در پارک، وجود دریاچه و باغ پرندگان، پارک را به لوکیشنی مناسب برای عکاسی تبدیل کرده که می‌توانید عکس‌های یادگاری خوبی در بازدید از این پارک ثبت کنید. همچنین می‌توانید از این لوکیشن خوب و فضای آزاد و آرامشی که دارد استفاده و تابلوهای نقاشی‌‌تان را خلق کنید.

برنامه‌ها و جشنواره‌های پارک سنگلج

در این پارک به صورت فصلی و در مناسبت‌های مختلف جشنواره‌های متنوعی برگزار می‌شود و غرفه‌های فرهنگی و هنری و آموزشی نیز در آن برپا می‌شوند. در برنامه‌های پارک شهر مراسم‌هایی نظیر شاهنامه‌خوانی، اجرای موسیقی زنده، اجرای نمایش خیمه شب‌بازی و نیز پخش انیمیشن‌هایی برای کودکان وجود دارد. همچنین در سالن‌های مجهز موزه صلح، جشنواره‌هایی با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری، غرفه‌های گریم کودکان و نقاشی برگزار می‌شود.

از دیگر تفریحاتی که می‌توانید تجربه کنید:

• پینگ‌پنگ، والیبال و بدمینتون

• دوچرخه‌سواری و اسکیت‌سواری

• پیک‌نیک‌های خانوادگی و دوستانه

• قایق‌سواری

چه زمانی به پارک شهر برویم؟

پارک شهر تهران، مکانی بی‌نظیر و جذاب برای گذراندن اوقات فراغت است. از این رو زیاد فرقی نمی‌کند که در فصل گرم به این پارک بروید یا در فصل سرد. در بهار چمن‌کاری و گلکاری گسترده این بوستان مجموعه‌ای تماشایی برای عاشقان طبیعت رقم می‌زند و حال و هوای پاییزی آن نیز با قدم زدن روی برگ‌های خشک شده کامل می‌شود. درنهایت این پارک در فصل بهار با لاله‌های خوش‌رنگش، تابستان با هوای پاک و خنک، پاییز با فرشی از برگ‌های زرد و نارنجی و زمستان با محیط خلوت و آرام، می‌تواند لحظاتی خوش برایتان رقم بزند.

برچسب‌ها: آکواریوم پارک شهر، باغ پرندگان پارک شهر، پارک شهر، پهلوی اول، تماشاخانه سنگلج، دریاچه پارک شهر، سایت پرنده‌نگری پارک شهر، سردر باغ ملی، غلامحسین ابتهاج، کتابخانه پارک شهر، موزه صلح، ناصرالدین‌شاه