دریاچه چیتگر

خوب است گاهی از هیاهو و استرس زندگی روزمره فاصله بگیرید و به طبیعت پناه ببرید. برای رفع چنین نیازی حتما لازم نیست مسافتی طولانی را طی کنید و از تهران خارج شوید. در صورتی که زمان کافی برای خروج از شهر ندارید دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس) بهترین گزینه برای شماست تا اوقات دلچسبی را در کنار دوستان یا خانواده سپری کنید.

مجموعه‌‌ای بزرگ با امکانات متنوع که مقصد خوبی برای گردش و تفریح در درون تهران است. نسیمی که از دریاچه برمی‌خیزد؛ تداعی کننده حس و حالی است که عموما در شهرهای ساحلی شمال کشور احساس می‌کنیم. اگر ساکن تهران هستید و یا به پایتخت سفر کرده‌اید؛ می‌توانید با صرف هزینه و زمان کم به این دریاچه زیبا بروید تا کمی از هیاهو و استرس فارغ شوید. پیشنهاد می‌کنم با تهرانیکا همراه باشید تا بیشتر با مجموعه تفریحی چیتگر آشنا شوید.

دریاچه چیتگر کجاست؟

مجموعه دریاچه چیتگر در غربی‌ترین نقطه تهران در منطقه ۲۲ قرار دارد. رفتن به دریاچه با خودروی شخصی راحت‌ترین گزینه‌است؛ اتوبان خرازی (همت) و اتوبان همدانی (حکیم) از شمال و جنوب دریاچه عبور می‌کنند.

دسترسی به دریاچه چیتگر با مترو

دو ایستگاه چیتگر و ایران‌خودروی متروی خط ۵، نزدیک به دریاچه چیتگر هستند. پس از خارج شدن از ایستگاه چیتگر، می‌توانید سوار اتوبوس خط ۳۲۷ دریاچه بشوید. اتوبوس خط ۴۳۵ دهکده المپیک هم از کنار دریاچه چیتگر عبور می‌کند؛ پایانه ایستگاه در کنار ایستگاه ایران‌خودرو است.

پارکینگ دریاچه چیتگر

در اطراف دریاچه چیتگر چهار پارکینگ عمومی قرار دارد:

هزینه بازدید از دریاچه چیتگر

گشت و گذار، پیاده‌روی و استفاده از محیط مجموعه دریاچه چیتگر کاملا رایگان است. اما برای استفاده از برخی امکانات تفریحی و سرگرمی دریاچه باید هزینه‌های متفاوتی برای تهیه بلیط پرداخت کنید.

دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر

تفریحات دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد: «مجموعه‌ای کامل از انواع تفریحات». علاوه بر محیط زیبا، امکانات تفریحی بسیار متنوع مجموعه دریاچه چیتگر، باعث شهرت آن در میان اهالی تهران شده‌است. به‌طور کلی می‌توانیم تفریحات این مجموعه زیبا و فرح‌بخش را به سه دسته تقسیم‌بندی کنیم:

 • خرید از مراکز تجاری
 • رستوران‌ها و کافه‌ها
 • شهربازی و اماکن تفریحی اطراف دریاچه

در این بخش به معرفی مهمترین اماکن تفریحی مجموعه گردشگری دریاچه چیتگر می‌پردازیم.

شکم‌گردی در دریاچه چیتگر

یکی از محاسن مهم مجموعه دریاچه چیتگر، وفور کافه‌ها و رستوران‌های ریز و درشتی است که در خود جای داده‌است. به هر سوی دریاچه که نگاه کنید حتما کافه، رستوران و یا حتی دکه‌ای کوچک می‌بینید که خوراکی می‌فروشند. در این مجموعه می‌توانید هر نوع غذا و نوشیدنی برای میل کردن پیدا کنید‌؛ غذاهای سنتی و اصیل ایرانی، غذاهای فرنگی، غذاهای ملل و کافه‌‌های شیکی که انواع نوشیدنی را برایتان سرو می‌کنند؛ بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها مشهور تهران در مرکز خرید باملند که در ضلع شرقی دریاچه چیتگر واقع شده؛ شعبه دارند. در این مرکز خرید مجلل می‌توانید انواع رستوران‌ها را مشاهده کنید که آماده پذیرایی از شما هستند.

در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین کافه و رستوران‌های دریاچه چیتگر می‌پردازیم. برای سهولت در انتخاب، کافه رستوران‌ها را به ترتیب زیر تقسیم‌بندی کرده‌ایم:

 • فست فود‌ها
 • رستوران‌های خارجی
 • رستوران‌های سنتی ایرانی 
 • کافه‌ها
کافه رستوران رویال لانژ بام لند
کافه رستوران رویال لانژ بام لند
باروژ بام لند
باروژ بام لند

• فست‌فودهای دریاچه چیتگر

رستوران ممد استیک هاوس

رستوران ممد استیک هاوس به غذاهای که با گوشت طبخ می‌شوند مشهور است. این رستوران چندین شعبه در تهران دارد که یکی از آنها در مرکز خرید باملند در مجموعه گردشگری دریاچه چیتگر واقع شده‌است. اگر دوست دارید طعم واقعی گوشت را بدون هیچ افزودنی تجربه کنید حتما سری به رستوران ممد استیک بزنید. همانطور که از نام آن مشخص است این رستوران آماده است تا با استیک‌های لذیذش از شما پذیرایی کند.

رستوران جو

رستوران جو به کیفیت، تازگی و تنوع غذاهای‌ خود مشهور است. انواع پیتزا و سالاد، مهم‌ترین آیتم‌های منوی رستوران جو را تشکیل می‌دهند. این رستوران شعبه‌های متعددی در تهران دارد که یکی از آنها در مرکز خرید بام‌لند فعالیت دارد.

رستوران باروژ

باروژ شعبات زیادی در سطح شهر تهران دارد. یکی از شعبه‌های باروژ در مرکز خرید باملند فعالیت دارد. این رستوران بیشتر به خاطر پیتزاهای خود شهرت دارد.

رستوران تومو

تومو به پیتزاهای خوشمزه‌اش مشهور است. شعبه دریاچه چیتگر این رستوران فرنگی در مرکز خرید باملند فعالیت دارد. موادی که تومو برای تهیه غذاهای خود مصرف می‌کند، بسیار تازه و با کیفیت هستند.

رستوران چیکن فکتوری

چیکن فکتوری شعبه باملند چیتگر یکی از رستوران‌هایی است که هم غذاهای لذیذی دارد و هم دکوراسیون جذابی. این رستوران در دو طبقه به مشتریان خود خدمات می‌دهد. انواع مرغ و ساندویچ مهمترین آیتم‌های منوی رستوران چیکن فکتوری هستند.

کافه‌رستوران رویال لانژ

رستوران رویال لانژ کشتی دو طبقه‌ای است که بر روی دریاچه چیتگر از شما پذیرایی می‌کند. در ساعاتی مشخص این کشتی به وسط دریاچه حرکت می‌کند تا مهمانان یک شب رویایی را همراه با موسیقی زنده تجربه کنند. شما می‌توانید در رستوران رویال لانژ خاطرات ارزشمندی را در حافظه ثبت کنید.

رستوران عربی باب البحر بام لند
رستوران عربی باب البحر بام لند
رستوران عربی زاهد العراقی
رستوران عربی زاهد العراقی

• رستوران‌های خارجی دریاچه چیتگر

رستوران باب البحر

باب البحر رستورانی لبنانی است. طرفداران غذاهای لبنانی می‌توانند ساعت دلپذیری را در فضای این رستوران شیک سپری کنند. اگر مایلید گزینه‌‌ای مطلوب برای رستوران‌گردی داشته باشید؛ رستوران عربی باب البحر انتخاب جذابی است. این رستوران در مرکز خرید باملند قرار دارد. اطلاعات رستوران باب البحر

رستوران زاهد العراقی

منوی رستوران زاهد‌العراقی را غذای عراقی و لبنانی تشکیل می‌دهد. این رستوران در مرکز خرید بام لند دریاچه چیتگر به مشتریان خود سرویس می‌دهد. در این رستوران چای با قلیان عربی نیز سرو می‌شود. اطلاعات رستوران زاهد العراقی

رستوران کوبابا

رستوران کوبابا از شیک‌ترین رستوران‌های تهران است که چندین شعبه در پایتخت دارد. این رستوران در مرکز خرید باملند چیتگر هم فعالیت دارد. فضا و دکوراسیون کوبابا خاص و ویژه است. شما در این رستوران می‌توانید انواع غذاهای لبنانی، ایتالیایی و عربی را سفارش دهید.

رستوران بی کباب

بی کباب رستورانی ترکی است که در مرکز خرید باملند چیتگر به مشتریان خود خدمات می‌دهد. دونرکباب و کباب ترکی این رستوران بسیار خوش طعم و لذیذ هستند. اگر علاقمند به غذاهای ترکی به خصوص کباب هستید؛ بی کباب را در ذهن داشته باشید.

رستوران روتی

در رستوران روتی می‌توانید غذای تند و تیز هندی نوش جان کنید. غذاهای هندی به ادویه‌های فراوانی که چاشنی غذا می‌شوند مشهورند. در رستوران روتی می‌توانید غذاهای هندی را با کیفیت مناسب سفارش دهید. نگران تندی غذا نباشید؛ غذاهای رستوران روتی با ذائقه ایرانی‌ها سازگاری دارد. این رستوران در مرکز خرید بام لند قرار دارد. 

چلوکباب رفتاری بام لند
چلوکباب رفتاری بام لند
کافه دوکاتی و شاندیز بام لند
کافه دوکاتی و شاندیز بام لند

• رستوران‌های سنتی دریاچه چیتگر

چلو کباب رفتاری

چلو کبابی رفتاری از قدیمی‌ترین رستوران‌های سنتی تهران است که یک شعبه آن در مرکز خرید بام لند قرار دارد. انواع غذاهای سنتی ایرانی مانند کباب، و انواع پلو خورشت را می‌توانید در منوی رستوران رفتاری مشاهده کنید.

رستوران شاندیز

کباب‌های شاندیز از خوشمزه‌ترین کباب‌هایی است که می‌توانید در یک رستوران میل کنید. در رستوران شاندیز می‌توانید انواع غذاهای اصیل و سنتی را سفارش دهید. البته این رستوران لوکس به کباب‌های خوشمزه‌ و گران مشهور است. این رستوران در مرکز خرید بام لند واقع شده است.

کافه رستوران کورد ونوشک

اگر به دنبال رستوران کردی هستید؛ رستوران کورد ونوشک بام لند گزینه خوبی است. این رستوران در فضای دنج و بسیار شیکی از میهمانان خود پذیرایی می‌کند. پنج‌شنبه و جمعه‌ها می‌توانید صبحانه مفصلی در این رستوران نوش جان کنید.

رستوران ته‌دیگ

ته دیگ یکی دیگر از رستوران‌های سنتی است که در مرکز خرید بام لند قرار دارد. انواع کباب، انواع پلو و خورشت، ماهی، انواع پیش غذاهای جذاب مانند کشک بادمجان و… در منوی این رستوران وجود دارند.

رستوران چراغان

رستوران چراغان طیف وسیعی از غذاهای سنتی ایرانی را در منوی خود قرار داده‌است. فضای این رستوران بسیار بزرگ و دلباز است. در محیط جذاب این رستوران می‌توانید انواع خورشت و کباب را نوش جان کنید. رستوران چراغان در مرکز خرید بام لند چیتگر فعالیت دارد.

طباخی دکتر کله

دکتر کله یکی از طباخی‌های خوب تهران است. انتخاب خوب با مسیر دسترسی راحت برای غرب‌نشینان. فضا و غذای طباخی دکتر کله بسیار تمیز و بهداشتی است.

کافه شمرون و ممد استیک هوس
کافه شمرون و ممد استیک هوس
ته دیگ و کافه شمرون بام لند
ته دیگ و کافه شمرون بام لند

• کافه‌های دریاچه چیتگر

کافه شمرون

یکی از کافه‌های مشهور و موفق تهران کافه شمرون است. این کافه در مجموعه بام لند تهران نیز شعبه دارد. انواع نوشیدنی گرم و سرد را می‌توانید در کافه شمرون نوش جان کنید.

کافه ایلی

کافه ایلی یکی از کافه‎‌های موفق تهران است که یکی از شعب آن در مرکز خرید بام لند واقع شده‌است. این کافه مانند اغلب کافه‌‌رستوران‌های بام لند فضای دنج و راحتی دارد.

کافه رستوران وارف

کافه رستوران وارف واقع در مرکز تجاری بام لند رستورانی است که می‌توانید انواع غذاهای فست‌فودی را در فضای دنج میل کنید.

امیر شکلات پلاس شعبه باملند

امیر شکلات شعبه باملند کافه‌ای است که می‌توانید انواع نوشیدنی سرد و گرم، انواع ساندویچ، انواع پیتزا و پیش غذا، پاستا و کیک را در محیط دلپذیر آن نوش جان کنید. این کافه نمایی رو به سوی دریاچه دارد و از فضایی گرم و دلپذیر برخوردار است.

کافه روژ

یکی از کافه‌های دیگر مجموعه بام لند کافه روژ است. به طور کلی کافه‌های که در این مجموعه قرار دارد به کیفیت صبحانه‌هایی که ارائه می‌دهند؛ مشهورند. کافه روژ محیط گرم و دوست داشتنی دارد و می‌توانید روزی خوبی را در این کافه تجربه کنید.

غرفه خوراکی دریاچه چیتگر
غرفه هات‌داگ لند

مرکز خرید بام لند

یکی دیگر از اماکن جذاب مجموعه دریاچه چیتگر مرکز خرید بام لند است. بام لند که به‌عنوان اولین مرکز خرید خطی در ایران شناخته می‌شود دارای معماری باشکوه و خاصی است که شامل تلفیقی از معماری مدرن اروپایی و معماری اصیل ایرانی می‌شود. این مرکز خرید به خاطر فروشگاه‌ها و رستوران‌های شیکی که دارد در بین تهرانی‌ها بسیار شناخته شده و پرطرفدار است.

مجتمع بام لند فراتر از یک مرکز خرید است. این مجموعه در قالب ۱۲ ویلای تجاری مستقل دو طبقه در کنار هم ساخته شده‌است. ویلاها به ۳ بلوک مجزا تقسیم شده و از طریق طبقه همکف به هم وصل شده‌اند. مجموعه‌ای از برندها، کافه رستوران‌ها شیک و فروشگاه‌های مختلف دیگر مجموعه باملند را شبیه دهکده‌ای کوچک در جوار دریاچه چیتگر کرده‌اند. این مجموعه‌ی مجلل در ضلع شرقی دریاچه چیتگر قرار گرفته‌است. اگر به مجموعه تفریحی‌گردشی دریاچه چیتگر می‌روید حتما از باملند دیدن کنید. مقاله بام لند

بام لند
بام لند
بام لند چیتگر
بام لند

شهربازی چیتگر، سرزمین شگفت انگیز

مجموعه دریاچه مفرح چیتگر امکانات زیادی دارد. یکی از آن‌ها شهربازی است که بخشی از آن به نام سرزمین شگفت‌انگیز فعالیت می‌کند. وسایل بازی و تفریحی مجموعه، در گستره‌ی شرق، شمال و غرب دریاچه مستقر هستند. این شهربازی از چند مجموعه شامل فانلند (شهر شادی)، فانلند ۲ و دو مجموعه بازی برای کودکان تشکیل شده‌است. ضمن اینکه در کنار دریاچه امکانات بازی دیگر مانند چرخ و فلک، اسکیت یو، برج هیجان، اسکای فلایر و… نیز فعالیت دارند. مقاله کامل شهربازی چیتگر

چرخ و فلک شهربازی دریاچه چیتگر
چرخ و فلک
شهربازی سرزمین کودک بام لند
برج هیجان شهربازی دریاچه چیتگر
برج هیجان
شهربازی دریاچه چیتگر

سرسره سقوط آزاد، شهربازی کیدز گاردن باملند، زیپ‌لاین دریاچه چیتگر، ماشین برقی یا ماشین کوبنده، سرزمین بازی و جایزه، بخش تفریحی وی آر لند، اسکیت هوایی چیتگر؛ اسکیت یو، فوتبال دستی انسانی باملند، پیست پرش بر فراز آسمان دریاچه چیتگر، شهر بادی دریاچه چیتگر، کارتینگ دریاچه چیتگر، چرخ و فلک دریاچه چیتگر، هرم هیجان (سوپر نوا) و سافاری پارک وحشت دریاچه چیتگر ازجمله وسایل بازی این شهربازی هستند.

دوچرخه سواری در دریاچه چیتگر
دوچرخه‌سواری در سواحل چیتگر
دریاچه چیتگر

دوچرخه‌سواری در سواحل چیتگر

دوچرخه‌سواری یکی دیگر از تفریحات پرطرفداری است که می‌توانید در سواحل چیتگر از آن لذت ببرید. پیست دوچرخه‌سواری دریاچه چیتگر به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از دوچرخه‌های پیشرفته دنده‌ای یا برقی استفاده کنید. در بخش ورودی غربی و شرقی این دریاچه کیوسکی برای کرایه دوچرخه در نظر گرفته شده‌است. پس دیگر نیازی نیست برای دوچرخه‌سواری در سواحل این منطقه، دوچرخه خود را همراه ببرید.

بازدید از ساحل سنگی دریاچه چیتگر

ساحل سنگی دریاچه را می‌توان از زیباترین و فوق‌العاده‌ترین بخش‌های این مجموعه محسوب کرد. با مراجعه به این بخش می‌توانید شناکردن اردک‌ها در دریاچه و پرواز مرغابی‌ها را بر فراز آسمان دریاچه چیتگر مشاهده کنید. قطعا تماشای اینچنین منظره‌ای بسیار آرامش‌بخش و عالی خواهد بود. در این قسمت از دریاچه هیچ نرده و حفاظی وجود ندارد و شما به‌راحتی می‌توانید تا نزدیکی آب پیشروی کنید. این ساحل در ضلع شمال دریاچه چیتگر قرار دارد.

ماهیگیری از دریاچه چیتگر

یکی دیگر از تفریحات مهیج دریاچه چیتگر، ماهیگیری در اسکله بام‌لند است. در این اسکله امکانات متعددی برای ماهیگیری فراهم شده. اگر وسایل ماهیگیری ندارید می‌توانید از کیوسک‌های مخصوص، وسایل مورد نیاز را اجاره کنید اما ماهی‌های گرفته شده را نمی توان با خود برد و باید در دریاچه رها کرد. همچنین در کلوپ ماهیگیری دریاچه چیتگر می‌توانید با پرداخت هزینه آموزش ماهیگیری هم ببینید.

ماهیگیری در دریاچه چیتگر
ماهیگیری در دریاچه

قایق‌سواری در دریاچه چیتگر

اگر شرایط استفاده از امکانات تفریحی این مجموعه را دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم که حتما قایق‌سواری در دریاچه چیتگر را امتحان کنید. قایق سواری از پرطرفدارترین سرگرمی‌های دریاچه چیتگر است. شما می‌توانید برای قایق‌سواری در دریاچه از اسکله غربی و شرقی آن استفاده کنید. قطعا تماشای پرند‌‌گان و ماهی‌های دریاچه حس و حالی خوبی به شما می‌دهد. اسکله شرقی دریاچه سمت بام‌لند و اسکله غربی آن سمت بلوار میلاد قرار دارد.

آمفی‌تئاتر چیتگر

دو آمفی‌تئاتر دریاچه چیتگر در بخش شرقی و غربی دریاچه قرار دارند که در آنها نمایش‌های مختلفی مانند جنگ‌های شادی برگزار می‌شود. بازدیدکنندگان بسیار زیادی جهت مشاهده این نمایش‌ها به آمفی‌تئاترهای دریاچه مراجعه می‌کنند.

پیاده‌روی در اطراف دریاچه

مسیر پیاده‌روی در مجموعه دریاچه چیتگر حدود ۷ کیلومتر طول دارد. این مسیر دور دریاچه قرار گرفته است. شما می‌توانید با قدم‌زدن در اطراف دریاچه علاوه بر تماشای چشم‌انداز فوق‌العاده آن و استشمام هوای مطبوع لحظات خوبی داشته باشید. شما در طول مسیر از تاج سد دریاچه چیتگر که به گذرگاه موج شهرت دارد؛ عبور خواهید کرد. این سازه با الهام از موج آب ساخته شده و معماری آن بسیار زیبا است. مخصوصا هنگام شب نورپردازی‌ها جلوه بسیار زیبایی را در این فضا به وجود می‌آورند.

باغ راز هستی

باغ راز هستی از بزرگ‌ترین باغ‌های گل و گیاه و طبیعت‌گردی تهران است که در ضلع شمال غربی دریاچه چیتگر قرار دارد. در این باغ شما می‌توانید مجموعه‌ جالبی از گیاهان دارویی، رز بومی، گندم‌زار و یونجه‌زار و درختان میوه همچون پرتغال و سیب زیتون و نارنج را در قالب مزرعه‌ای جالب تماشا کنید. در باغ راز هستی فضایی برای نگهداری حیوانات نیز طراحی شده و در آن حیواناتی نظیر گوزن، بز، شتر، اسب و گاو وجود دارد. در بخش نگهداری حیوانات فضا به گونه‌ای است که کودکان می‌توانند حیوانات را لمس کنند. بازدید از باغ راز هستی رایگان است.

باغ راه آسمان

باغ راه آسمان، باغ راهی است متشکل از پیست دوچرخه سواری و پیست پیاده‌روی به طول یک کیلومتر است. فضای این باغ با درختان چنار و زیتون تزیین شده‌است. بازدید و تفریح در باغ راه آسمان رایگان است.

دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر و اسکلت بام لند | ۱۳۹۲ | عکس از مهرداد قطب الدینی

تاریخچه و مشخصات دریاچه چیتگر

ایده ساخت دریاچه مصنوعی چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج‌فارس به نخستین طرح جامع تهران در سال ۱۳۴۷ بازمی‌گردد؛ ایده‌ای رویایی برای شهر تهران که در آن زمان محقق نشد. پس از انقلاب در برنامه جامع دوم و سوم تهران نیز ایده ایجاد این مجموعه تفریحی تکرار شد. بالاخره در مهرماه سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی ایجاد دریاچه، و از تیرماه سال ۹۱ عملیات اجرایی ایجاد پهنه ساحلی آن آغاز گردید. این مجموعه در اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شد.

هدف اصلی احداث این دریاچه کاهش میزان آلودگی‌های شهر بزرگ تهران است. اما این عامل تنها دلیل شکل‌گیری این دریاچه بزرگ و زیبا نیست. از دیگر اهداف احداث دریاچه چیتگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش توان اکولوژیکی منطقه از طریق ایجاد و ارتقای امکانات و قابلیت‌های گردشی و تفریحی
 • اشتغال زایی و کمک به توسعه و رشد اقتصادی
 • جذب توریست و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
 • تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی
 • ایجاد مکانی امن و مفرح برای شهروندان و گردشگران
 • ایجاد چشم‌اندازی زیبا، فوق‌العاده و منحصربه‌فرد برای منطقه

سخن پایانی

شهر بزرگ تهران دارای جاذبه‌های تفریحی متعددی است. مجموعه گردشگری‌تفریحی دریاچه چیتگر از معروف‌ترین آن‌هاست. طبیعت زیبای دریاچه چیتگر محل خوبی برای انواع سرگرمی و تفریح است. ما در این مقاله سعی کردیم به صورت اجمالی مراکز تفریحی مهم و جذاب دریاچه را به شما معرفی کنیم. اگر شما ساکن شهر تهران هستید و تا کنون به دریاچه چیتگر مراجعه نکرده‌اید و یا اگر به تهران سفر کرده‌اید و به دنبال جایی برای گردش، تفریح و سرگرمی هستید؛ بازدید از دریاچه چیتگر و جاذبه‌های اطراف آن را از دست ندهید. یقین بدانید که امکانات این مجموعه می‌توانند یک روز خوب را برای شما فراهم کنند.

برچسب‌ها: بام لند، دریاچه چیتگر، رستوران باب البحر، رستوران زاهد‌‌ العراقی