بازار فرش عباسی

فرش یکی از نماد‌های ارزنده کشورمان است و تاریخی کهن در جهان دارد. بسیاری از مردم جهان ایران را با فرش می‌شناسند. امروزه فرش ابریشمی و فرش دستباف ایرانی کالایی لوکس محسوب می‌شود و جایگاه ویژه‌ای در بازارهای جهانی دارد. در تهران بازارهای زیادی وجود دارند که به کار خرید و فروش انواع فرش اختصاص دارند.

بازار فرش عباسی یا شاه عباسی تهران یکی از مهمترین و مطمئن‌ترین مراکز تجارت فرش در ایران است. این مرکز علاوه بر اهمیت زیادی که میان بازارهای تهران دارد یکی از زیباترین آنهاست و با معماری خاص و ویژه‌اش توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است. با تهرانیکا همراه باشید تا با تاریخچه و دلایل اهمیت بازار فرش شاه عباسی بیشتر آشنا شوید.

بازار فرش عباسی کجاست؟

بازار فرش شاه عباسی در مرز منطقه ۶ با ۱۲ و در ضلع شمال شرقی میدان فردوسی، ابتدای خیابان سپهبد قرنی قرار دارد. این بازار در منطقه پر ترافیکی قرار دارد و دسترسی مناسبی به وسایل حمل و نقل عمومی دارد؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از خودروی شخصی برای دسترسی به بازار استفاده نکنید.

دسترسی بازار فرش عباسی با مترو

ایستگاه فردوسی خط ۴ متروی تهران کمتر از ۵ دقیقه پیاده‌روی با بازار عباسی فاصله دارد.

دسترسی بازار فرش عباسی با بی‌آرتی

ایستگاه بی‌آرتی میدان فردوسی حدود ۵ دقیقه با بازار فرش شاه عباسی فاصله دارد.

بازار فرش عباسی
بازار فرش شاه عباسی
بازار فرش عباسی
بازار فرش شاه عباسی

بازار فرش شاه عباسی، اصفهان در دل تهران قدیم

اگر تا به حال مسیرتان به میدان فردوسی افتاده، حتما بازار فرش عباسی را دیده‌اید. بر روی سردر ورودی بازار روی کاشی‌های آبی رنگ نوشته شده: «بازار فرش عباسی» شاید در نگاه اول و از نگاه بیرونی به ساختمان بازار متوجه زیبایی‌ و خاص بودن آن نشویم اما وقتی قدم به درون آن می‌گذاریم به دنیای جالبی از رنگ، طرح و زیبایی می‎رسیم که شکوه‌‌شان در تار و پود بافت بازار چشم هر ببینیده‌ای را به خود خیره می‌کند.

مهم نیست شما خریدار فرش هستید یا خیر، به غیر از خریداران، بازار فرش عباسی تهران به دلیل معماری خاصی که دارد پاتوق بسیاری از عکاسان و تهران‌گردها شده است. کسبه این بازار بسیار مهربان و خوش رو هستند و دلیل مراجعه‌ شما به بازار برای‌شان چندان اهمیتی ندارد. به عنوان کسی که کنجکاوانه قصد تماشای بازار را دارد، فروشندگان را در کنار حجره‌های‌شان می‌بینید؛ آنها با خوشرویی و لبخند، پاسخگوی تمام سوالات شما هستند.

بازار شامل دو طبقه و یک زیرزمین است و همگی حجره‌های آن مخصوص فروش فرش است. معماری بازار فرش عباسی به اواخر دوران پهلوی دوم باز می‌گردد و سبک آن شباهت زیادی به معماری بناهایی دوره صفوی در اصفهان دارد. هنر کاشی‌کاری بر روی سر در ورودی و برخی نماهای داخلی بازار جذاب است و هنر کاشی‌کاری اصفهان، یزد و کاشان را برایمان تداعی می‌کند. در و پنجره‌های چوبی با شیشه‎‌هایی به رنگ لاجورد تزیین شده‌اند و سقف زیبایی، با هنر گچکاری آراسته شده از ویژگی‌های جالب معماری بازار فرش عباسی است. وقتی در محوطه‌ آن قدیم می‌زنیم، فضا به گونه‌ای است که حتما احساس خواهید کرد به اصفهان سفر کرده‌اید.

بازار فرش عباسی یکی از قطب‌های مهم تجارت فرش در ایران است و علاوه بر گلیم، جاجیم، تابلو فرش، گبه، فرش ماشینی، طیف وسیعی از فرش دستباف در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف را به مراجعین عرضه می‌کند. اگر حتی قصد خرید فرش ندارید پیشنهاد می‌کنیم حتما به تماشای بازار فرش عباسی بروید. دیدن رنگ‌های زیبا و فضای آرامش بخش درون بازار هیچ شباهت و تناسبی به انبوه سر و صداهای بیرون ندارد؛ این فضا می‌تواند روز خوبی را برایتان بسازد.

بازار فرش عباسی
بازار فرش عباسی
بازار فرش عباسی
بازار فرش عباسی

علت نام‌گذاری بازار شاه عباسی

یکی از نکات جالب در بدو ورودتان به بازار، نام این بازار است. همانطور که پیشتر در همین مقاله گفته شد در بیرون بازار شما نام بازار عباسی را می‌بینید اما بر روی برخی کاشی‌های درون بازار نام این مکان «بازار شاه عباسی» نوشته شده است. درباره دلایل نامگذاری بازار به نام شاه عباسی باید به اصفهان و دوران شاه عباس صفوی بازگردیم. فرش شاه عباسی یکی از مشهورترین فرش‌های ایرانی است و چون برای نخستین بار در دوران شاه عباس در شهر اصفهان بافته شد به این نام مشهور شده است.

ویژگی فرش شاه عباسی طرح‌های ختایی و اسلیمی آن است اما مهمترین ویژگی این نوع فرش گل‌های شاه عباسی است که در سرتاسر فرش به چشم می‌آیند. این گل را شاید بتوان به جرات چشمگیر‌ترین زیر مجموعه از طرح ختایی بدانیم. طرح ختایی شکل و شمایل گیاهان طبیعت است و بافنده برای زیبایی فرش از آنها الهام می‌گیرد.

گل شاه عباسی به شکل گل نیلوفر آبی است. اگر گل نیلوفر آبی را از وسط به دو نیم قسمت کنید آنگاه می‌توانید طرح گل شاه عباسی را مشاهده کنید؛ این طرح، محیطی دایره شکل دارد و تمام اجزای آن متقارن با یکدیگر است. بازار فرش شاه عباسی از روی نام این گل زیبا الهام گرفته شده است.

چرا باید از بازار فرش عباسی خرید کنیم؟

بازار فرش شاه عباسی یکی از مراکز خریدی است که می‌تواند برای خریداران فرش گزینه جذابی باشد.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید چرا باید از این بازار خرید کنید. در این بخش می‌خواهیم دلایلی برای خرید از بازار فرش عباسی به شما بدهیم.

بازار فرش عباسی با بیش از پنج دهه فعالیت مداوم یکی از مطمئن‎ترین بازارهای فرش در ایران است. کسبه و فروشندگان فرش در این بازار آنقدر سابقه و اعتبار در تجارت فرش دارند که حاضر نمی‌شوند اعتبار و تخصص خود را فدای فروش فرش تقلبی کنند. پس برای خرید از این بازار نیاز نیست چندان تجربه‌ و مهارتی در زمینه شناخت و خرید فرش، خصوصا فرش دستباف داشته باشید و می‌توانید با اطمینان از آنجا خرید کنید.

در بازار فرش عباسی شما می‌توانید به تنوع زیادی از فرش‌های باکیفیت دسترسی داشته باشید. ممکن است شما اطلاعات زیادی درباره فرش نداشته باشید. در اینجا حتما مهارت و تخصص فروشنده برای انتخاب فرش مهم خواهد بود. فروشندگان بازار فرش با سابقه و بسیار زبده هستند و در میان تنوع بسیار زیاد فرش‌، با خوشرویی به شما در انتخاب فرش مناسب کمک خواهند کرد.

از ویژگی‌های مهم بازار فرش عباسی، تنوع زیاد محصولات مرتبط به فرش در این بازار است. انواع فرش ایرانی در این بازار وجود دارد و شما می‌توانید با هر میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید به گزینه‌های زیاد و متنوعی برای خرید فرش ایرانی فکر کنید. محیط زیبا و آرامش بخش از ویژگی‌های مهم بازار شاه عباسی است و می‌تواند خرید را برایتان لذت بخش‌تر کند.

بازار فرش عباسی
بازار فرش عباسی
بازار فرش عباسی
بازار فرش عباسی

در بازار فرش عباسی تهران چه فرش‌های می‌توانیم بخریم؟

بازار فرش عباسی تهران در آغاز، به فروش فرش ‌دستباف اختصاص داشت اما با عرضه و تقاضای فرش ماشینی، چند سالی است فروش فرش ماشینی هم در آن رایج شده. به غیر از فرش ‌دستباف و فرش ماشینی شما می‌توانید برای خرید انواع دیگر فرش در این بازار دسترسی داشته باشید که عبارتند از:

گلیم، گبه، تابلو فرش، انواع قالی مانند قالی تمام ابریشم و قالی تمام پشم، جاجیم، انواع وسایلی تزیینی با طرح فرش، انواع فرش ابریشم و نیمه ابریشم و … را می‌توانید از بازار عباسی تهیه کنید.

اماکن دیدنی در اطراف بازار فرش عباسی

بازار عباسی در یکی از اصیل‌ترین و تاریخی‌ترین بخش‌های شهر تهران قرار دارد. بسیاری موزه و پارک و اماکن دیدنی در اطراف این بازار واقع شده‌اند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

موزه عروسک بین الملل، موزه پمپ بنزین، خانه صادق هدایت، قنادی مینیون و قنادی اوریانت، میدان فردوسی، عمارت فاضل عراقی، موزه بانک ملی، موزه پست، میدان امام خمینی، موزه مقدم، موزه ایران باستان، موزه پست و تلگرام، موزه استاد صنعتی، خیابان لاله‌زار، تئاتر شهر، خیابان ولیعصر، موزه نقاشی روی شیشه و …

سخن آخر

بازار شاه عباسی تهران در میدان فردوسی یکی از مراکز فروش فرش در تهران است. این بازار علاوه بر معماری زیبا، یکی از مراکز مهم خرید فرش در تهران است. پس پیشنهاد می‌کنیم پس از خواندن مقاله تهرانیکا و دیدن عکس بازار فرش عباسی به این بازار جذاب سری بزنید.

برچسب‌ها: بازار فرش عباسی تهران، شاه‌عباس بزرگ