پارک گفتگو

در این روزگار مدرن که بیشتر ما در محیط‌های شهری شلوغ و آلوده زندگی می‌کنیم؛ جای تعجب نیست که به هم آغوشی با طبیعت نیاز داریم. به ویژه در کلان شهری مانند تهران که در طول روز تنش‌ها و استرس‌های زیادی را به مردم وارد می‌کند، سپری کردن زمانی هر چند کوتاه در «پارک گفتگو» می‌تواند روح سرزندگی را در وجود آدمی تزریق کند. بوستان گفتگو پارکی سرسبز و خوش آب و هوا  و مقصدی عالی برای پیاده روی و تعامل با طبیعت است. در این مطلب، ما به بوستان گفتگو سفر می‌کنیم تا ببینیم این پارک خاص که نامی منحصربه فرد نیز دارد، چگونه می‌تواند به همزیستی مسالمت آمیز انسان با طبیعت کمک کند.

پارک گفتگو کجاست؟

بوستان گفتگو یکی از پارک‌های معروف غرب تهران است که در منطقه دو شهرداری قرار دارد. این بوستان که در منطقه گیشا قرار دارد؛ از شمال با اتوبان حکیم و از شرق با اتوبان چمران‌جنوب هم مرز است. همچنین این بوستان از جنوب به خیابان جواد فاضل می‌رسد و از غرب نیز به منطقه گیشا دسترسی دارد. شما از هر جای تهران که باشید، این امکان را دارید با خودرو شخصی و از طریق اتوبان و خیابان‌های اصلی به بوستان گفتگو بیایید.

دسترسی پارک گفتگو با مترو

ایستگاه متروی پارک گفتگو در خط هفت متروی تهران است که در کنار پارک گفتگو قرار دارد. همه اهالی تهران و حومه می‌توانند با سوار شدن به مترو به ایستگاه پارک گفتگو سفر کنند.

دسترسی پارک گفتگو با بی‌آرتی

گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق ایستگاه گیشای خط ۴ بی‌آرتی که در اتوبان چمران جنوب قرار دارد؛ با ده دقیقه پیاده‌روی از ضلع جنوب غربی بوستان وارد این پارک زیبا شوند.

پارک گفتگو
پارک گفتگو
پارک گفتگو
پارک گفتگو

سبک طراحی بوستان گفتگو

پارک گفتگو با مساحتی در حدود ۱۴۴ هزار متر مربع در اردیبهشت سال ۱۳۸۱ توسط سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران افتتاح شد. در بوستان گفتگو می‌توانید ترکیب ساختارها با عناصر طبیعی را به صورت مهندسی شده مشاهده کنید. مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری دورتادور پارک ایجاد شده‌اند و همچنین مکان‌هایی برای نشستن، ورزش، بازی و سرگرمی وجود دارند. در پارک می‌توانید مجسمه‌های مشاهیر ایرانی همچون امیرکبیر، محمدعلی صنعتی، رودکی، سعدی، مدرس، سیمون بولیوار نیز را مشاهده کنید.

طراحی و ساخت بوستان گفتگو ترکیبی همگون از سبک‌های طراحی باغ ایرانی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی است. قسمت باغ انگلیسی بوستان با فرم‌های آزاد براساس ترکیب و تناوب عناصر طبیعی مانند گیاهان و چمن‌زارها مشخص می‌شوند. مسیرهای پیاده روی در این قسمت که با چراغ‌های پارکی کوتاه قامت مزین شده‌اند، در شب‌ها حال و هوایی زیبا به پارک بخشیده‌اند. استفاده از پرچین‌های راش و شمشاد به همراه آلاچیق‌های مسقف در این بخش از بوستان به شدت خودنمایی می‌کند.

مجسمه علی‌اکبر صنعتی‌زاده پارک گفتگو
مجسمه در پارک گفتگو
مجسمه رودکی پارک گفتگو
مجسمه در پارک گفتگو

تمرکز اصلی باغ ایتالیایی گفتگو بر روی درختچه‌های همیشه سبز (و گیاهان مدیترانه‌ای است و گل‌ها اغلب در این بخش حضور کمرنگی دارند. در حالی که در این بخش گل‌ها کاشته نیز شده‌اند، اما نقش آنها تاکید بیشتر بر زیبایی شناسی در پارک است. یکی از مهمترین ویژگی‌های این سبک، استفاده از درختچه‌های همیشه سبز است که به دقت به صورت پرچین‌های کوتاه بریده شده‌اند. باغ ایتالیای در قسمت شمالی بوستان قرار دارد. در وسط باغ مجسمه حضرت مریم وجود دارد که نقطه کانونی این بخش محسوب می‌شود.

بخش باغ فرانسوی بوستان بسیار رسمی، منظم و با خطوط مستقیم و تقارن زیاد نمایش داده می‌شود. در این سبک می‌توان مسیرهای پیاده روی سنگریزه پرچین‌های بریده شده و کوتاه را در الگوهای متقارن مشاهده کرد. آب اغلب یکی از ویژگی‌های کلیدی طراحی باغ فرانسوی است و تعداد زیادی حوضچه را شامل می‌شوذ که به آرامش فضا میفزاید. بخش فراسوی پارک را به مکانی اشاره دارد که حوضی بزرگ وجود دارد که دورتادور آن مکانی برای نشستن فراهم شده است.

پارک گفتگو
پارک گفتگو
پارک گفتگو
پارک گفتگو

باغ ایرانی بوستان گفتگو

مهمترین قسمت پارک در بخش جنوبی امتداد دارد. عناصر معماری دوره قاجار در این بخش به وضوح دیده می‌شود. استفاده از تزئینات در معماری سنتی و بومی ایرانی در بوستان گفتگو به شکل هنرمندانه ایجاد شده است. از جمله بافت‌های معماری قابل توجه برای ارائه آرایه‌های تزئینی می‌توان به پنجره‌های اُرُسی اشاره کرد. تزئینات چوبی وابسته به پنجره ارسی به این معناست که چارچوب پنجره مستطیل شکل است و از کتیبه‌هایی با طرح هندسی بهره می‌برد. این الگو در خانه‌های قاجاری شهر تبریز رایج است.

ویژگی‌های هنری دوره قاجاریه از جمله تزئینات چوبی مانند قواره بری، آینه کاری، عناصر چوبی مشبک، آجرکاری، کتیبه‌ها و گچی بری‌های زینتی در بخش باغ ایرانی وجود دارند. همچنین یکی از مشخصه های اصلی باغ ایرانی در بوستان گفتگو مربوط به حوض و باغچه در امتداد محور طولی حیاط است. یک حوض باریک با آبنما که با کاشی کاری فیروزه‌ای تزئین شده است، چشم اندازی ابدی از حیاط و ساختمان کوشک ارائه داده است. وجود درختان همیشه سبز به همراه شکل قرینه باغ ایرانی، تصویری دلنشین از این قسمت از باغ ارائه کرده است.

پارک گفتگو
پارک گفتگو
پارک گفتگو
پارک گفتگو

امکانات و ویژگی‌های پارک گفتگو

بوستان گفتگو یک پارک فرهنگی، تفریحی و ورزشی قلمداد می‌شود که هر فردی در هر سنی را به خود جذب می‌کند. این پارک فضایی بسیار تمیز دارد و به خوبی به آن رسیدگی می‌شود. شما می‌توانید برای پیک نیک و سپری کردن لحظاتی خوش به این بوستان زیبا بروید. همچنین این امکان را دارید از هر نقطه از پارک برای عکاسی و فیلمبرداری استفاده کنید. از امکانات پارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسیرهای دوچرخه سواری، پیاده روی و ویلچر دورتادور پارک امتداد یافته‌اند.
 • زمین بازی کودکان در شمال آبنمای مرکزی واقع شده است.
 • زمین‌ اسکیت در قسمت شمالی ساختمان کوشک قرار دارد.
 • غرفه کتاب فروشی در سمت جنوب شرقی پارک و قسمت ساختمان کوشک قرار دارد.
 • خانه اسباب بازی بوستان در طبقه همکف ساختمان کوشک ایرانی در نظر  گرفته شده است.
 • مسجد پارک گفتگو در شمال غربی پارک و در کنار ساختمان‌های اداری تعبیه شده است.
 • پارک دارای هشت آبنما است که در قسمت‌های مختلف آن پراکنده شده‌اند.
 • یک رستوران در مرکز بوستان و در مجاورت دریاچه با سبک طراحی مدرن خودنمایی می‌کند.
 • محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران از جمله نمایشگاه گل و گیاه در ضلع جنوبی پارک قرار دارد.
 • کتابخانه بوستان که مجموعه کتاب‌های تخصصی در زمینه فضای سبز را ارائه می‌دهد.
 • در شرق بوستان چندین دستگاه ورزشی به همراه میز پینگ‌پنگ وجود دارند.
 • سرویس بهداشتی در نقاط مختلف پارک در نظر گرفته شده‌اند.

گربه‌های بوستان گفتگو

یکی از جاذبه های منحصر به فرد بوستان گفتگو به گربه های این پارک مربوط می‌شود. اگر از قسمت غربی وارد پارک شوید، ده‌ها گربه را می‌بینید که رفتاری مسالمت آمیز با شما دارند. مردم محلی و حامیان حیوانات به این گربه‌ها غذا می‌دهند، به وضعیت بهداشت و سلامت این گربه‌ها رسیدگی می کنند و با این حیوانات بازی می‌کنند. درحقیقت، ارتباط خوبی بین آدم‌ها، طبیعت و حیوانات در این پارک وجود دارد.

مجسمه حضرت مریم پارک گفتگو
مجسمه حضرت مریم
کوشک پارک گفتگو
کوشک
کوشک پارک گفتگو
کوشک
دریاچه پارک گفتگو
دریاچه

پوشش گیاهی بوستان گفتگو

پارک سرسبز گفتگو تنوع گیاهی زیادی دارد که شامل گونه‌های فصلی و دائمی هستند. از گونه‌های گیاهان این بوستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درختانچنار، اقاقیا، سدر، توت، سرو گلدانی، کاج مشهد، ماگنولیا، زغال اخته، میخک هندی، برگ چرم، نوئل، توری و صنوبر
درختچه‌هازرشک، سوداغ، بوداغ، پیراکانتا، مرد، سنجد زینتی، ارغوانی، فیتونیا یا سه رنگ، گل یخ و گل شرابی
گونه‌های کمیاببامبو، فالاریس و برجینیا

مراکز مهم اطراف بوستان

در قسمت غربی پارک می‌توانید چندین رستوران و کافه مدرن با فضای جوان پسندانه را مشاهده کنید. وقتی به خیابان اصلی گیشا می‌رسید، انواع مغازه‌ها و فروشگاه‌های مختلف در طول خیابان وجود دارند که می‌توانید محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید. همچنین پاساژ نصر تقریباً در قسمت جنوبی خیابان گیشا قرار داده است که به عنوان یک مرکز خرید پوشاک، لوازم الکتریکی و وسائل خانگی به اهالی منطقه خدمات می‌دهد. مرکز پلیس و آتش نشانی نیز در نزدیکی منطقه گیشا قرار دارند.

سخن آخر

بوستان گفتگو مکانی است بدون شک ارزش دیدن دارد. شاید بتوانید با ۴۵ دقیقه پیاده‌روی، یک دور این پارک را طی کنید، اما برای دیدن و تجربه کلی باید چند ساعت در پارک بمانید. پیشنهاد ما به شما این است که هم در روز و هم در شب از پارک دیدن کنید تا در هر دو زمان بتوانید زیبایی‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد بوستان گفتگو را مشاهده کنید.

برچسب‌ها: پارک گفتگو