پارک پردیسان

پارک پردیسان ملقب به ریه‌های تهران، معروف‌ترین پارک طبیعت پایتخت است. این پارک زیبا که در شمال غربی شهر تهران و در منطقه ۲ قرار دارد از سرسبزترین و خوش آب و هوا‌ترین پارک‌های پایتخت به شمار می‌رود و انتخاب بسیار مناسبی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است. این پارک که از بزرگترین پارک‌های تهران به شمار می‌رود؛ یکی از پاتوق‌های جذاب پایتخت‌نشینان برای گذراندن اوقات فراغت‌شان تلقی می‌شود.

این مقاله راهنمای جامع‌ای برای بازدید از پارک طبیعت پردیسان است؛ سعی ما بر این است تا به شما اطلاعات مفیدی در رابطه با گردشگری در این پارک بدهیم تا اگر قصد گذران وقت در آن را دارید دقیقا بدانید که از چه جاذبه‌هایی می‌توانید بازدید داشته باشید. با تهرانیکا همراه باشید.

پارک پردیسان کجاست؟

پارک پردیسان میان سه بزرگراه و پارک نهج البلاغه قرار دارد؛ شمال پارک بزرگراه همت، شیخ فضل‌الله در شرق، حکیم در جنوب پارک و پارک نهج‌البلاغه در غرب پارک قرار دارند.

ورودی‌های پارک پردیسان

پارک پردیسان ۲ درب ورودی دارد با دو پارکینگ؛ درب جنوبی در بزرگراه حکیم به همراه پارکینگ و جای پارک؛ درب بزرگراه همت به همراه پارکینگ.

دسترسی به پارک پردیسان با ماشین شخصی

رفتن با ماشین شخصی راحت‌ترین راه رسیدن به پارک پردیسان است؛ یک درب در بزرگراه حکیم غرب بعد از بزرگراه شیخ فضل‌الله قرار دارد و درب دوم در بزرگراه همت شرق بعد از بزرگراه یادگار.

دسترسی به پارک پردیسان با مترو

نزدک‌ترین ایستگاه‌های مترو به پارک پردیسان، ایستگاه صنعتِ خط ۷ و ایستگاه سرسبزِ خط ۶ هستند؛ از ایستگاه صنعت با ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در مسیری پر درخت به درب همت می‌توان رسید؛ ایستگاه سرسبز حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی تا درب حکیم فاصله دارد.

دسترسی به پارک پردیسان با اتوبوس

درکنار درب همت ایستگاه اتوبوس پردیسان قرار دارد. از این ایستگاه، اتوبوس‌های خط ۳۲۶ متروی چیتگر-سه‌راه ضرابخانه و ۲۸۱ صنعت-کوهسار می‌گذرند. خط اتوبوس ۳۲۶ دسترسی خوبی به پارک پردیسان از شرق و غرب تهران می‌دهد.

پارک پردیسان
پارک پردیسان

تاریخچه پارک پردیسان

تاریخچه پارک پردیسان به زمان پهلوی دوم برمی‌گردد. اسکندر فیروز که رییس سازمان حفاظت محیط زیست آن زمان بود طراحی اولیه‌ای که یان مک‌ هارگ آمریکایی برای پارک طبیعت پردیسان ارائه داده بود را پسندید. او ایستادگی زیادی در برابر اضافه شدن پردیسان به پروژه مسکن‌سازی شهرک غرب کرد و سرانجام موفق شد تا طرح پارک را پیاده کند.

اسکندر فیروز
اسکندر فیروز
ایان مک هارگ
یان مک هارگ
پلن پارک پردیسان
پلن اولیه پارک

معماری فضای پارک پردیسان

طرح و معماری فضای پارک پردیسان به عهده یان مک هارگ بود. او همراه با همکارانش توانسته بود در مسابقه‌ای طراحی فضای پارک پردیسان را به عهده بگیرد. او یکی از معماران برجسته و همچنین بنیان‌گذار دپارتمان معماری منظر دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا بود. مک هارگ دغدغه‌مند محیط زیست بود؛ او یکی از افراد تاثیرگذار در زمینه وارد کردن زیست محیط در معماری منظر بود.

طرح و ایده پارک طبیعت پردیسان در اوایل دهه ۵۰ توسط مک هارگ ارائه شد. او این مجموعه را به صورت قسمت‌های مجزا آموزشی، پژوهشی، علمی و تفرجگاهی طراحی کرد. گروه مک هارگ بر این باور بودند که با توجه به در خطر بودن زیست محیط کره زمین باید از همه زیست بوم‌ها بدون تغییر پوشش گیاهی و جانوری استفاده کرد.

پلن پارک پردیسان
پلن پارک
پلن پارک پردیسان
پلن پارک
پلن پارک پردیسان
پلن پارک
پلن پارک پردیسان
پلن پارک

در طرح مک هارگ پارک پردیسان به ۷ قسمت تقسیم می‌شد؛ ایران، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی. در هر کدام ازین قسمت‌ها قرار بود از گیاهان بومی آن قاره استفاده شود (شبیه به باغ گیاه‌شناسی ایران). مک هارگ در قسمت ایران با الهام گرفتن از فرهنگ و معماری ایرانی ۴ باغ بوستان در پارک پردیسان طراحی کرده بود.

این پارک قرار بود در بازه زمانی ۱۰ ساله ساخته شود اما با توجه به طول کشیدن تحقیق و مطالعات اولیه در مورد زمین پردیسان و سپس انقلاب اسلامی و جنگ، پروژه این پارک دست نخورده باقی‌ماند و سرانجام طرح اولیه اجرا نشد. طراحی پارک طبیعت پردیسان ترکیبی از فرهنگ ایرانی، طبیعت‌گرایی و زیست محیط بود که حفظ محیط زیست و زیست بوم‌های مختلف، جاذبه‌های تفریحی، آموزش‌های بصری، کتابخانه و مراکز پژوهشی در آن گنجانده شده بود.

طبیعت پارک پردیسان

طبیعت پارک پردیسان ریه‌های تنفسی تهران است. این پارک در مکانی واقع شده است که بادهای غالب غربی از آن‌جا می‌گذرد. همین امر باعث شده تا پارک پردیسان در تلطیف هوای آلوده تهران نقش حیاتی داشته باشد.  پارک با صفا و خوش آب و هوا پردیسان وابسته به سازمان محیط زیست است و در سال ۱۳۹۳ از طرف این سازمان به عنوان پارک بدون دخانیات معرفی شد. در حال حاضر پارک طبیعت پردیسان ۳۲۰ گونه گیاهی متفاوت را در خود جای داده است؛ از طرفی قبل از تبدیل اراضی پردیسان به پارک سرتاسر بوستان را درختان پسته و بادام وحشی پوشانده بودند. گیاهانی که در این پارک رشد کرده‌اند اکثرا گیاهان بومی شهر تهران و اطراف تهران هستند.

پارک پردیسان
پارک پردیسان
پارک پردیسان
پارک پردیسان

امکانات ویژه پارک طبیعت پردیسان

امکانات ویژه پارک طبیعت پردیسان شامل موارد خاصی مانند اجازه ورود حیوانات خانگی و جشنواره پرواز بادبادک‌ها می‌شود. این پارک که در مسیر بادهای غالب غربی قرار دارد از طرفی به عنوان ریه تهران معرفی می‌شود و از طرفی هر ساله با استفاده از همین بادها در پارک پردیسان جشنواره بادبادک‌ها برگذار می‌شود. بازار بادبادک بازی در پردیسان به قدری گرم است که حتی زمینی مخصوص به بادبادک بازی در این پارک تعبیه شده است.

از دیگر امکانات این پارک می‌توان به مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری مخصوص، زمین اسکیت، زمین والیبال و زمین بدمینتون اشاره کرد. همچنین موزه‌هایی مانند موزه آب، موزه تنوع زیستی و سینمای محیط زیست از جمله امکانات گردشگری این پارک به حساب می‌آیند. در ادامه به شرح کامل همه‌ دیدنی‌های پارک طبیعت پردیسان می‌پردازیم.

پارک پردیسان
پارک پردیسان
پارک پردیسان
پارک پردیسان
پرواز بادبادک‌ها

جشنواره پرواز بادبادک‌ پارک پردیسان

هر ساله جشنواره پرواز بادبادک‌ها، پارک پردیسان پذیرای تعداد زیادی از خانواده‌های تهرانی‌ست. خانواده‌ها با جمع شدن در این پارک و هوا کردن بادبادک‌هایشان اوقات خوشی را برای خود رقم می‌زنند. قرار‌گیری این پارک در مسیر بادهای غربی باعث شده تا بستری مناسب برای بالا فرستادن بادبادک‌ها ایجاد شود. به غیر از جشنواره پرواز بادبادک‌ها که هر ساله در زمان مشخصی انجام می‌شود؛ در روزهای تعطیل هم آسمان پردیسان شاهد پرواز بادبادک‌های زیادی است. رها کردن بادبادک آن هم در محیط خوش آب و هوا و سرسبزی مانند پردیسان و همراهی بادهای این پارک برای بالا نگه داشتن بادبادک‌ها چیزیست که هرجایی از شهر تهران امکان پذیر نیست.

وجود مبلمان پارکی، سرویس بهداشتی، بوفه، پارکینگ، سالن اجتماعات و سالن نمایش فیلم گذران اوقات را برای کسانی که این مکان را انتخاب کرده‌اند بسیار آسان کرده است. همچنین برج میلاد نمای بسیار خوبی از پارک پردیسان دارد و همین باعث می‌شود که عکس‌های خیلی خوبی از ترکیب بادبادک‌ها با برج میلاد گرفته شود.

موزه آب پارک پردیسان

موزه آب پردیسان وابسته به وزارت نیرو است. این موزه سیر و تکامل آب که حیات همه موجودات وابسته به آن است را، به نمایش می‌گذارد. موزه آب که از ۴ بخش اصلی تشکیل شده است در رابطه با تامین و توزیع و نگهداری آب در طول تاریخ ایران اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهد. ۴ بخش موزه آب تشکیل شده از تاریخ آب، شناخت آب، کاربردهای آب و زیبایی شناسی آب است. همچنین مدل‌های زنده‌ای که موزه آب از آب انبارها، کاریزهای آب، آسیاب‌ها و کانال‌های آبرسانی به نمایش در آورده، زیبایی بصری زیادی به این مکان متفاوت بخشیده است.

موزه آب پارک پردیسان
موزه آب پارک پردیسان

کلینیک حیات وحش پردیسان

کلینیک حیات وحش پردیسان مرکز تخصصی درمان و بازپروری گونه‌های جانوری وحشی است. این کلینیک اولین گزینه مردم، انجمن‌های محیط زیستی و آتش‌نشانی برای فرستادن حیوانات آسیب‌دیده در تهران است. بیشتر حیوانات پس از درمان به آغوش طبیعت بازمی‌گردند. آنانی که وضعیت مناسبی برای بازگشت به طبیعت ندارند در قسمت بازپروی نگهداری می‌شوند.

کلینیک پردیسان
کلینیک پردیسان
کلینیک پردیسان
کلینیک پردیسان
موزه تنوع زیستی پردیسان
موزه تنوع زیستی پردیسان

موزه تنوع زیستی پردیسان

موزه تنوع زیستی پارک پردیسان یکی دیگر از موزه‌های این مجموعه بزرگ است. این موزه که در سال ۱۳۸۳ با وسعت ۱۸۰۰ مترمربع افتتاح شد انواع حیوانات تاکسیدرمی شده را در معرض نمایش گذاشته است.

تاکسیدرمی به معنی خشک کردن حیوانات و حفظ کردن بدن آن‌ها بعد از مرگ‌شان است. این روش به شکل‌های مختلفی روی بدن حیوانات پیاده‌سازی می‌شود. اخلاقی‌ترین روش تاکسیدرمی به این شکل است که حیوان به صورت طبیعی جان‌اش را در طبیعت از دست می‌دهد و سپس بدن آن خشک و حفظ می‌شود. در دیگر روش‌های تاکسیدرمی، حیوان به قصد تاکسیدرمی شدن شکار شده و بدن‌اش حفظ می‌شود، و یا به صورت زنده و در حالی که جان در بدن دارد اعمال تاکسیدرمی روی بدن او انجام می‌شود که عملی غیرانسانی و غیراخلاقی تلقی می‌شود. به جز حیوانات تاکسیدرمی شده نمونه‌هایی از فسیل‌ها، سنگ‌ها، کانی‌ها و گونه‌های گیاهی خاص نیز در این موزه قابل بازدید است.

حیوانات خانگی در پارک پردیسان

مجاز بودن ورود حیوانات خانگی در پارک پردیسان از دیگر مزایای این پارک است. اگر شما هم جز آن دسته از پایتخت نشینان باشید که در انتخاب بوستانی سرسبز با فضای پیاده‌روی گسترده که امکان گرداندن حیوان خانگی‌تان را برایتان میسر کند، به مشکل خوردید؛ می‌توانید با خیال راحت پردیسان را انتخاب کنید. این پارک جز معدود بوستان‌های تهران است که به صورت رسمی مجوز ورود حیوانات خانگی را به شما می‌دهد. شما می‌توانید در فضای مخصوص پیاده‌روی پردیسان به صورت آزادانه با حیوان خانگی‌تان به گردش بپردازید. همچنین امکان دوچرخه‌سواری و کمپینگ نیز برای شما در این پارک فراهم است.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم با ارائه اطلاعات مفیدی شما را با پارک طبیعت پردیسان آشنا کنیم؛ موقعیت، نحوه دسترسی با ماشین شخصی و وسایل نقلیه عمومی، تاریخچه، طبیعت و امکانات و بخش‌های مختلف پارک از جمله این اطلاعات بودند. امیدواریم بازدیدی خاطره‌انگیز از پارک طبیعت پردیسان داشته باشید.

برچسب‌ها: اسکندر فیروز، پارک پردیسان، پهلوی، جشنواره بادبادک، حیوانات خانگی، سازمان محیط زیست، کلینیک حیات وحش پردیسان، موزه آب پارک پردیسان، موزه تنوع زیستی پردیسان، یان مک‌ هارگ