شهرک سینمایی غزالی
ورودی پولی رنج قیمت: ارزان

شهرک سینمایی غزالی یا با نام کامل‌تر شهرک سینمایی و تلویزیونی ایران یکی از مقاصد گردشگری جذاب تهران است که در غرب پایتخت قرار دارد. فضای شهرک و دکورهای سینمایی منحصربه‌فرد آن حسی نوستالژیک دارد. وقتی در میان ساختمان‌های شهرک غزالی قدم می‌زنیم گویی سوار ماشین زمان می‌شویم و به سال‌های دور سفر می‌کنیم. این شهرک لوکیشن بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی است. امروز می‌خواهیم سری به این شهرک بزنیم تا بیشتر با آن آشنا شویم. با تهرانیکا همراه باشید.

شهرک سینمایی غزالی کجاست؟

شهرک سینمایی غزالی در غرب تهران در بزرگراه شهید لشگری قرار دارد. اگر تهران هستید به میدان آزادی بروید و به سمت جاده کرج یا لشگری حرکت کنید. وقتی به کیلومتر ۱۵ می‌رسید بعد از شرکت سایپا موتور وارد خیابان پنجاه‌ و پنج بشوید.

شهرک سینمایی غزالی با مترو

ایستگاه ایران‌خودروی خط ۵ مترو، نزدیک‌ترین ایستگاه به شهرک غزالی است؛ بعداز خارج شدن از ایستگاه مترو سوار اتوبوس‌های خط ۲۴۹ شهرک شهرداری شوید و در ایستگاه غزالی جلوی درب شهرک غزالی پیاده بشوید.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی و تلویزیونی ایران

معرفی شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی منطقه گسترده‌ای در غرب تهران است که در آن فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی مشهوری ساخته‌شده است. این شهرک به همت کارگردان برجسته ایرانی، علی حاتمی در سال ۱۳۵۸ ساخته شد. شهرک غزالی که در حال حاضر به شهرک سینمایی و تلویزیونی ایران تغییر نام‌ یافته‌است؛ ۱۰ هکتار مساحت دارد. تقریبا تمام مدل‌های شهر مربوط به دوران پهلوی است. طراحی نمای ساختمان‌ها، مغازه‌ها، محلات و کوچه‌های شهرک اولیه را طراحان ایتالیایی و بر اساس نقاشی‌ها و عکس‌های آن دوران انجام داده‌اند. مدل ساختمان‌ها و خیابان‌ها نمایانگر نمونه‌های واقعی موجود در این دوران شهر تهران است.

در این شهرک تاریخی‌مذهبی دکورهای فراوانی برای ساخت و فیلمبرداری مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی وجود دارد. در ابتدا شهرک غزالی که برای ساخت مجموعه هزاردستان ساخته‌شده بود طراحی و دکور ابتدایی‌تری داشت. اما طراحی و دکوراسیون آن روزبه‌روز پیشرفت کرد تا جایی که در تاریخی‌ترین سریال‌های ایران دکورهای تاریخی زیادی در آن انجام شد. مکان‌های مختلفی در این شهرک دیده می‌شود که جهت تولید فیلم و سریال‌های به خصوصی ایجاد شده‌اند.

این شهرک دارای سه بخش بزرگ شامل خیابان لاله‌زار، ساختمان شهرداری تهران و میدان توپخانه است. از مدل‌های دیگر شهرک غزالی می‌توانیم به اورشلیم، شهری در خاورمیانه در غرب بحرالمیت، و کوفه، شهری در عراق اشاره کرد که در سریال‌ها و فیلم‌های زیادی از آن‌ها استفاده‌شده است.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

بخش‌های شهرک سینمایی غزالی

در شهرک سینمایی ایران بخش‌های مختلفی برای ‌فیلمبرداری مجموعه‌های تلویزیونی وجود دارد که هرکدام مربوط به دوره‌ای از تاریخ است. بخش دوره قبل از اسلام با مساحتی در حدود ۱۵ هزار مترمربع در بخش ابتدایی شهرک قرار دارد. با پیش روی در شهرک سینمایی غزالی متوجه بافت دوره بعد از اسلام می‌شوید که مساحتی در حدود ۳۵ هزار مترمربع دارد. بعدازآن دکورها و ساختمان‌های معاصر را خواهید دید که مساحتی در حدود ۶۲ هزار مترمربع دارد.

مکان‌های بازسازی شده در شهرک سینمای غزالی

خیابان لاله‌زار از جمله خیابان‌های قدیمی بازسازی‌شده است. در خیابان لاله‌زار شکوه و عظمت تاریخ در قالب گراند هتل، کافه نادری، کافه‌های قدیم و لباس‌فروشی‌ها به سبک قدیم نشان داده‌شده است. با قدم زدن در خیابان‌های لاله‌زار احساس لذت بخشی را تجربه خواهید کرد؛ چرا که خاطرات قدیمی در این خیابان‌ها مرور خواهد شد. ساختمان عدلیه، کافه پارس، میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، خیابان اکباتان، سینما ژاله و …. از مکان‌هایی هستند که در شهرک سینمایی غزالی بازسازی‌شده‌اند.

این شهرک نه‌تنها شما را به یاد صحنه‌هایی از فیلمی که تماشا کرده‌اید می‌اندازد؛ بلکه دست شما را می‌گیرد و با خود به دل تاریخ می‌برد. به‌عنوان‌مثال، بافت قدیمی خیابان لاله‌زار (معروف به شانزه‌لیزه تهران) به خوبی در شهرک بازسازی‌شده است. یک قطار قدیمی در شهرک غزالی قرار دارد که زیبایی خاصی دارد و شما با نشستن در آن می‌توانید تاریخ ایران را تماشا کنید. میدان توپخانه، تالار شهر، هتل بزرگ، اکباتان و کافه پارس از مهمترین بازسازی‌های شهرک سینمایی غزالی است.

مرحوم علی حاتمی علاوه بر خیابان معروف تهران قدیم، برای ساخت تختی، محله خانی‌آباد را با اشکال و سبک قدیمی آن در این شهرک بازسازی کرده است. یکی از بخش‌های جذاب شهرک، گاراژ اتومبیل‌هاست. در این گاراژ انبوهی ماشین قدیمی می‎‌بینید که برای ساخت فیلم وسرال از آنها استفاده شده است. همچنین در شهرک غزالی می‌توانید با پرداخت مقداری پول لباس‌هایی که برای فیلم و سریال‌های تاریخی طراحی شده‌اند را اجاره کنید تا عکس یادگاری بگیرید.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

فیلم و سریال‌های ساخته‌شده در شهرک سینمایی غزالی

از زمان ساخت شهرک غزالی تا به امروز فیلم‌ها و سریال‌های زیادی در آن ساخته‌شده است. هرکدام از این فیلم‌ها برگرفته از وقایع تاریخی و مذهبی کشورمان است. این شهرک راوی بسیاری از داستان‌ها و قصه‌هایی که ما با آنها آشنا هستیم و خاطره داریم. سریال هزاردستان، سریالی که شهرک بخاطر فیلمبرداری آن ساخته شد؛ مهم‌ترین مجموعه ساخته شده در شهرک غزالی است.

از سریال‌های معروفی که در شهرک غزالی ‌فیلمبرداری شده است می‌توان به سریال بسیار پرمخاطب شهرزاد اشاره کرد. به دلیل تاریخی بودن این مجموعه تلویزیونی ‌فیلمبرداری آن در شهرک سینمایی غزالی انجام‌شده است. به علاوه می‌توان به فیلم بسیار معروف و پرطرفدار ایرانی به نام مریم مقدس به‌عنوان یک پروژه تاریخی و مذهبی اشاره کرد که در شهرک سینمایی غزالی انجام‌شده است. فیلم‌های جنگی ایران و عراق، مجموعه تلویزیونی امام علی(ع) و یوسف پیامبر نیز ازجمله فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی و مذهبی هستند که در شهرک سینمایی غزالی ‌فیلمبرداری شده‌اند.

از فیلم‌ها و سریال‌های دیگری که در شهرک سینمایی غزالی ‌فیلمبرداری شد می‌توان به فیلم‌هایی همچون مادر، دلشدگان، شهرآشوب، در چشم باد، کیف‌دستی انگلیسی، امام علی، کلاه پهلوی، شهرزاد و… اشاره کرد.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

دانستنی‌های جالب درباره شهرک سینمایی غزالی

• جالب است بدانید اکثر دکورهای انجام‌شده در شهرک غزالی مربوط به دوران پهلوی اول و دوم است. دکورها بر اساس تاریخ حکومت دوران پهلوی شبیه‌سازی‌شده است تا تاریخ کشورمان به‌خوبی روایت شود.

• اغلب ساختمان‌ها، مغازه‌ها، کافه‌ها و خیابان‌هایی که در شهرک شبیه‌سازی‌شده است در تهران قدیم وجود داشتند.

• اصولا طرح‌های اولیه و ابتدایی خیابان‌ها و مکان‌های شهرک طبق عکس‌های مکانی شهرک چینه چیتا در کشور ایتالیا طراحی‌شده است.

• ساخت شهرک غزالی توسط علی حاتمی به همراه جانی کرتینا یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی انجام‌شده است.

• علی حاتمی در ساخت شهرک غزالی زحمت‌های زیادی کشید. او گفته است زمانی که ساخت این شهرک را آغاز کردم یک جوان کم سن و سالی بودم و حال‌آنکه از آن خارج می‌شوم به یک پیرمردی تبدیل‌شده‌ام.

• دکورها و بناهای تاریخی مربوطه به دوره قبل و بعد از اسلام با مساحت ۳۵ هزار مترمربع جهت ‌فیلمبرداری سریال‌های تلویزیونی ازجمله تنهاترین سردار، آخرین دعوت، ولایت عشق و طفلان مسلم در شهرک غزالی قرار داده‌شده است.

• در دوره معاصر هم بناهای تاریخی با مساحت ۶۲ هزار متر مربع جهت ‌فیلمبرداری سریال‌های تلویزیونی ازجمله سریال کیف انگلیسی، شهرزاد، جهان‌پهلوان تختی، شب دهم، در چشم باد و سرزمین کهن قرار داده‌شده است.

• هرکدام از این مجموعه‌های تلویزیونی روایت گر حوادث و وقایع مربوط به آن دوره است که مخاطب را با هیجان بیشتری جذب تماشای خود می‌کند.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

امکانات شهرک سینمایی غزالی

در سال ۱۳۸۰ با توجه به گستردگی شهرک تصمیم بر آن شد که در این محوطه امکانات زیادی ازجمله هتلی به نام گراند ساخته شود. در این مکان امکاناتی همچون رستوران، چاپخانه سنتی، ماشین‌های کلاسیک، تالار عروسی، پارکینگ اختصاصی، آتلیه ‌فیلمبرداری و عکس، شمع آرائی، گل‌آرائی، سالن مجزا و محوطه باز وجود دارد. شهرک سینمایی غزالی از جاهای دیدنی و منحصربه‌فرد پایتخت است که با بازدید از این محل می‌توانید در هتل گراند استراحت کنید و غذاهای خوشمزه این مکان را میل کنید. همچنین شما در اواخر هفته و روزهای تعطیل می‌توانید در این مکان از موسیقی زنده لذت ببرید.

شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی
شهرک سینمایی غزالی

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی شهرک سینمایی غزالی تهران پرداختیم و توضیحاتی درباره تاریخچه، بخش‌ها، سریال‌ها و فیلم‌های ساخته‌شده در آن و مسیریابی شهرک ارائه کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده‌باشد و بازدید خاطره‌انگیزی از شهرک زیبای غزالی داشته‌باشید.

برچسب‌ها: پهلوی، شهرک سینمایی غزالی، علی حاتمی