برج میلاد
ورودی پولی رنج قیمت: گران

برج میلاد یکی از نمادهای شهر تهران است. برج میلاد با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، بیست و چهارمین برج بلند جهان و ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است. این سازه مدرن با امکانات تفریحی، گردشی و تجاری یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری تهران هم هست و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده. با ما همراه باشید تا با برج میلاد تهران بیشتر آشنا شوید.

قیمت بلیت برج میلاد در سال ۱۴۰۳

  • بازدید سه طبقه (سکوی دید باز، موزه مشاهیر، موزه شهرداری) ۱۸۰ هزار تومان.
  • بازدید چهار طبقه (سکوی دید باز، موزه مشاهیر، موزه شهرداری، گنبد آسمان) ۳۰۰ هزار تومان.
  • سکوی دید باز ۱۰۰ هزار تومان.
برج میلاد
برج میلاد
برج میلاد
برج میلاد

دیدنی‌های برج میلاد

برج میلاد ۱۲ طبقه در بالا و شش طبقه و یا بخش در سازه لابی دارد؛ ۶ آسانسور در لابی ورودی، بازدیدکنندگان را با سرعت ۷ متر بر ثانیه به طبقات بالایی می‌برد. طبقات زیرین برج میلاد شامل لابی ورودی، نمایشگاه و فروشگاه سوغات و صنایع دستی (هفتا)، گالری هنری، نمایشگاه فرش و فودکورت است و مراکز طبقات بالایی برج شامل سکوی دید بسته (موزه شهرداری)، کافه تریا، موزه مشاهیر، رستوران گردان، سکوی دید باز، رستوران vip و گنبد آسمان.

در محوطه برج میلاد نیز رستوران‌، مراکز بازی و سرگرمی مثل شهربازی، سالن‌های ورزشی، سالن سینما، مرکز همایش‌ها و… مستقر هستند. برای اغلب بازدیدکنندگان معمولا بالای برج میلاد بیشترین جذابیت گردشگری را دارد. در این طبقات منظره شهر تهران دید پانوراما یا چرخش ۳۶۰ درجه دارد. در ادامه درباره قسمت‌های مختلف برج میلاد توضیحات کوتاهی می‌دهیم.

گنبد آسمان

گنبد آسمان برج میلاد در طبقه دوازدهم و در ارتفاع ۳۰۲ متری قرار دارد. بالاتر از گنبد آسمان دکل مخابرتی قرار دارد. این گنبد با ارتفاع ۱۳ متر از نمای تمام شیشه‌ای ساخته شده. در این بخش شما می‌توانید آثار هنری آقای «رضا یحیایی» را مشاهده کنید. این هنرمند با الهام از ۴ عنصر اصلی آب، باد، آتش و خاک، ۹ هزار سال تمدن ایران‌زمین را به تصویر کشیده است. هر ضلع از گنبد آسمان برج میلاد به یکی از عناصر اصلی اختصاص دارد و بالای آن با داستان‌های از حماسه‌های بشر تزیین شده‌است.

گنبد آسمان برج میلاد
گنبد آسمان برج میلاد
برج میلاد
سکوی دید بازا
برج میلاد
سکوی دید بازا
نمای تهران از برج میلاد
نمای تهران از سکوی دید باز

سکوی دید باز

سکوی دید باز یکی از جاذبه‌های پرطرفدار برج میلاد است. معمولا بسیاری از گردشگران به قصد تماشای شهر از روی این سکو به برج میلاد می‌آیند. سکوی دید باز با ۲۸۰ متر ارتفاع از سطح زمین، در طبقه هفتم برج میلاد قرار دارد. در این بخش دوربین‌هایی نصب شده که گردشگران به وسیله‌ آنها می‌توانند تمام شهر را تماشا کنند (بیشتر دوربین‌ها کهنه شده و کارآیی ندارند). سکوی دید باز فضای دایره‌ای شکل را تشکیل می‌دهد که دور تا دور آنرا برای محافظت از شهروندان فنس کشیده‌اند. در سکوی دید باز برج میلاد گاهی هنرمندان کشور آثار هنری خود را به فروش می‌رسانند. ماکت‌هایی از برج‌های مخابراتی جهان نیز در سکوی دید باز برج میلاد به نمایش گذاشته شده‌اند.

موزه مشاهیر

موزه مشاهیر برج میلاد در طبقه سکوی دید باز قرار دارد؛ شما در این موزه می‌توانید از تندیس‌های مشاهیر ایران بازدید کنید. این مجسمه‌های سیلیکونی را علیرضا خاقانی ساخته است. در موزه مشاهیر مجسمه‌هایی از شهریار، سهراب سپهری، سیمین دانشور، پروین اعتصامی، پروفسور حسابی، نیما یوشیج، فردوسی، پهلوان تختی، جلال آل احمد و ملک‌الشعرای بهار و… را ببینید.

موزه شهرداری

سکوی دید بسته یکی دیگر از طبقات برج میلاد است که به موزه شهرداری اختصاص دارد. در موزه شهرداری برج میلاد می‌توانید انواع هدایا و دست‌نوشته‌هایی که به شهرداری تهران اهدا شده را تماشا کنید. از دیگر دیدنی‌های موزه دید بسته برج میلاد می‌توانیم به کره‌های جغرافیایی قدیمی اشاره کنیم که به قرن ۱۷ تا ۲۰ میلادی تعلق دارند.

موزه سکه

برج میلاد یک موزه جذاب دیگر هم دارد؛ موزه سکه‌های تاریخی. در موزه سکه‌ برج میلاد مجموعه اهدایی یک مجموعه‌دار خصوصی شامل ۱۶۰ سکه تاریخی مربوط به دوران ایران باستان تا دوران معاصر نمایش داده می‌شود.

نمایشگاه و فروشگاه سوغات و صنایع دستی هفتا

هفتا، مجموعه‌ای فرهنگی و هنری است که در برج میلاد فعالیت دارد. این مجموعه هنرهای بومی و آثار فاخر هنری را در سه فضا شامل «تالار هنرهای صنایع‌دستی»، «تالار فرش‌های دست‌بافت» و «آرت‌استور» برای نمایش و فروش در معرض دید علاقمندان قرار داده‌است. در «تالار سوغات» این مجموعه می‌توانید محصولات خوراکی و گیاهان دارویی از سراسر ایران را تهیه کنید.

امکانات تفریحی برج میلاد

برج میلاد امکانات تفریحی بسیار متنوعی دارد؛ شهربازی استارلند، سینما ۷ بعدی، دلفیناریوم، کاربازیا، اتاق فرار انیگما، سرزمین افسانه‌های ایرانی بخشی از این امکانات جذاب هستند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

شهربازی استارلند

شهربازی استارلند برج میلاد در قسمت غربی مجموعه قرار دارد. وسایل بازی برای کودکان ۶ سال به بالا و برخی از وسایل نیز برای بزرگسلان قابل استفاده ‌هستند. ماشین برقی کوبنده، بازی یوفو، بازی کاترپیلار، کشتی پرنده، بازی فریزبی یا تاب گردان، اسکای فلایر، ماداگاسکار، بخش بازی‌های کامپیوتری ، چرخ و فلک، تاب اسکای، ترن هوایی هیجانی، فوتبال دستی، ایرهاکی، بولینگ، بیلیارد و چند وسیله تفریحی دیگر امکانات شهربازی استارلند برج میلاد هستند. مقاله شهربازی استارلند

اسکای‌پارک (GMAX)

اسکای‌پارک برج میلاد بدون شک از پرهیجان‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در شهر تهران تجربه کنید. معلق شدن، سقوط و پیاده‌روی در ارتفاع ۲۸۰ متری از آن دست تفریحاتی است که هیجان زیادی دارد. امکانات اسکای‌پارک برج میلاد شامل: پرش بانجی (بانجی جامپینگ)، تاب آسمان، پیاده‌روی در آسمان، اسکای فلای (پرواز در آسمان) و اتاقک شیشه‌ای است. اسکای‌پارک در سکوی دید باز قرار دارد. مقاله اسکای پارک

کاربازیا

کاربازیای برج میلاد یا شهر مشاغل یکی از مجموعه‌های تفریحی برج میلاد برای کودکان است. در کاربازیا محیطی فراهم شده تا کودکان با تجربه کردن، مشاغل مختلف را بیاموزند. در شهر مشاغل برج میلاد کودکان این فرصت را دارند تا با انواع مشاغل نظیر: دامپزشک، پزشک، نانوا، پلیس، پست، آرایشگر، خیاط، عطرساز، بافنده، جواهرساز و… آشنا شوند. کاربازیا در طبقه منفی یک برج میلاد قرار دارد. مقاله کاربازیا

اتاق فرار انیگما

اتاق فرار برج میلاد با نام «انیگما» از کامل‌ترین و مهیج‌ترین اتاق‌های فرار تهران است که بازی‌های متنوعی نظیر کلبه وحشت، اتاق رویا، قتل مرموز، اتاق جنگ، روانی، نجات سوالاریس و… را برای شما فراهم کرده است. ترکیبی از هیجان‌انگیز‌ترین بازی های اتاق‌ فرار که می‌توانید در اتاق فرار انیگمای برج میلاد تجربه کنید.

زیپ‌لاین و پل معلق

زیپ‌لاین برج میلاد یکی دیگر از تفریحات هیجان‌انگیز این مجموعه است که در ضلع غربی محوطه قرار دارد. شما می‌توانید پرواز هیجان‌انگیزی را در محیطی کاملا امن و استاندارد تجربه کنید. زیپ‌لاین برج میلاد ۱۵۰ متر طول دارد و شما می‌توانید بر روی پل در ارتقاع ۳۰ متری معلق بمانید. پل معلق برج میلاد با طول ۱۰۵ متر نیز در کنار زیپ لاین این مجموعه قرار دارد و استفاده از آن برای عموم مردم آزاد است. مقاله زیپ‌لاین و پل معلق

باشگاه اسکواش، پدال و راکتبال

باشگاه اسکواش، پدال و راکتبال برج میلاد مجموعه‌ای ورزشی است که محیطی آرام و ایده‌ال برای علاقمندان به این ورزش‌هاست. در این مجموعه تمام استانداردهای ورزش‌های اسکواش، پدال و راکتبال رعایت شده به گونه‌ای که این مجموعه میزبان برگزاری مسابقات و رویدادهای بین المللی است.

سینما‌گیم

سینما‌گیم برج میلاد در دو سالن سینما ۶ بعدی و سینما ۷ بعدی از جاذبه‌های تفریحی مهیج تهران است که به همه گروه‌های سنی تعلق دارد. در سینما ۷ بعدی تماشای فیلم جای خود را به بازی‌های مهیج داده‌اند. در این نوع سینماها که به واقعیت مجازی مشهورند شما می‌توانید با استفاده از عینک‌های مخصوص و تفنگ لیزری که مخصوص بازی طراحی شده با دیگران رقابت کنید. صندلی‌های متحرک هستند و با افکت صدا همراه می‌شوند. در سینما ۷ بعدی برج میلاد حتما می‌توانید ساعات مفرحی را تجربه کنید.

سالن همایش‌های بین‌المللی

سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد معمولا میزبان جشنواره‌های ایرانی و جشنواره‌های بین‌المللی مانند جشنواره بین‌المللی فیلم فجر است. مرکز کنفرانس در کنار برج قرار دارد و شامل سالن‌های مختلفی برای نمایش فیلم، اجرای کنسرت، برگزاری کنفرانس و… است. همچنین در سالن‌های ۴ و ۵ مرکز همایش‌های برج میلاد می‌توانید فیلم‌های روز ایران را ببینید. مقاله مرکز همایش‌ها

مجموعه‌های تعطیل شده برج میلاد

باشگاه پینت‌بال مجموعه برج میلاد و همچنین دلفیناریوم برج میلاد چند سالی است که تعطیل شده‌اند. دلفیناریوم در سال ۹۸ بعد از تلف شدن یکی از دلفین‌ها تعطیل شد.

شکم‌گردی در برج میلاد

میل کردن غذا در برج میلاد حس و حال ویژه‌ای دارد. تماشای چشم‌انداز تهران از بالاترین ارتفاع ممکن در حالی که مشغول صرف غذای مورد علاقه‌تان هستید، تصویر شگفت‌انگیزی است. در این بخش قصد داریم کافه‌ها، رستوران‌ها و فودکورت برج میلاد را به شما معرفی کنیم.

رستوران گردان برج میلاد

رستوران گردان برج میلاد را شاید بتوانیم خاص‌ترین رستوران تهران بدانیم. رستورانی بر فراز شهر تهران که قابلیت چرخش ۳۶۰ دارد و در ارتفاع حدودا ۲۸۰ متری از سطح زمین قرار دارد. در هر گوشه که بنشینید می‌توانید تمام شهر تهران را تماشا کنید. منوی رستوران گردان برج میلاد شامل انواع غذاهای خارجی و غذاهای ایرانی است.

کافه‌تریای برج میلاد

کافه تریای برج میلاد در طبقات فوقانی برج میلاد قرار دارد. چندین کافه مهم مانند ویونا و امیرشکلات در کافه‌تریای برج میلاد شعبه دارند.

فودکورت برج میلاد

در فودکورت برج میلاد می‌توانید انواع غذا از غذاهای خارجی و فست‌فودی نظیر برگر، پیتزا و انواع ساندویچ گرفته تا غذاهای سنتی ایرانی نظیر کباب، پلوخورشت و دیزی تا غذاهای بین‌الملل مانند کباب ترکی و غذاهای ایتالیایی را تهیه کنید.

همچنین رستوران سنتی ایوان، فست‌فود فرش وی استار، کافه ۴۳۵ و کافه رواق رستوران‌های دیگر برج میلاد هستند که در محوطه قرار دارند.

تاریخچه ساخت برج میلاد

در سال ۱۳۷۱ در شهرداری تهران پیشنهاد ایجاد برجی نمادین به عنوان نماد شهر تهران مطرح شد. از میان ۱۷ نقطه، ۴ منطقه عباس‌آباد، لویزان، یوسف‌آباد و کوی نصر به عنوان گزینه‌های نهایی محل ساخت برج مخابراتی‌تلویزیونی در نظر گرفته شد و تپه‌های کوی نصر به عنوان گزینه نهایی انتخاب شد. با توجه به کمبودهای شهر تهران یک هتل ۵ ستاره و مرکز همایش‌های بین‌المللی نیز در قالب این طرح قرار داده شد. همزمان با آغاز مرحله دوم و اجرای عملیات عمرانی برج مخابراتی‌تلویزیونی میلاد، فکر تاسیس مرکز تجارت بین‌المللی در این مجموعه نیز شکل گرفت. عملیات اجرای ساخت برج میلاد در سال ۱۳۷۵ آغاز شد و در ۱۶ مهر سال ۱۳۸۷ درب‌های آن بر روی عموم مردم گشوده شد.

برج میلاد
برج میلاد
برج میلاد
برج میلاد

معماری و مشخصات بدنه برج میلاد

برج میلاد یک سازه بتنی با وزن تقریبی حدود ۱۵۰ هزار تن است؛ حداکثر قطر سازه سر ۶۰ در ۲۸۰ متر است. حجم کل بتن مصرفی در این سازه حدود ۶۳ هزار مترمکعب است و ۱۷ هزار مترمربع شیشه در آن نصب شده. بدنه برج میلاد شامل هسته مرکزی و چهار باله به شکل ذوزنقه است که تا ارتفاع ۲۴۰ متری به صورت هرمی شکل امتداد دارند. هسته مرکزی نیز تا ارتفاع ۳۱۵ ادامه دارد. از ارتفاع ۲۴۵ متری تا ارتفاع ۳۱۵، سازه راس برج میلاد قرار دارد. در درون هسته مرکزی سه حجره برای آسانسورها و یک حجره مخصوص راه‌پله‌های اضطراری تعبیه شده. برج میلاد ۱۲ طبقه و ۱۵۴ هزار مترمکعب مساحت دارد. طراحی و معماری برج میلاد را آقای «محمدرضا حافظی» انجام داده است. معماری برج میلاد از تلفیق معماری مدرن و عناصر معماری ایرانی ساخته شده؛ طراحی بالای برج میلاد با استفاده از خطوط طراحی شده‌اند. طراحی سبدشکل بالای آن الهام گرفته شده از گنبد باغ دولت‌آباد یزد انجام شده‌است.

سخن آخر

برج میلاد تهران یکی از جدیدترین نمادهای شهر تهران است که این روزها مقصد جذابی برای گردش و تفریح در تهران است. برج میلاد بلندترین سازه ایران است که جاذبه‌های زیادی در خود دارد. ما در این مقاله سعی کردیم تمام اطلاعات مورد نیاز برای بازدید از برج میلاد را در اختیار شما قرار دهیم. برای خواندن دیگر راهنمای‌های گردش در تهران، صفحه دیدنی‌های وب‌سایت تهرانیکا را ببینید.

برچسب‌ها: برج میلاد