سردر غربی ورزشگاه آزادی
ورودی پولی رنج قیمت: مناسب

ورزشگاه آزادی یادآور خاطرات تلخ و شیرین از برد و باخت‌هایی فراوان در ذهن همگی ماست. شاید دیدن هیجان تماشاگرانی که در این مجموعه حاضر می‌شوند؛ شما را هم به پای مسابقات ورزشی کشانده باشد. بازی‌های مهم و به یادماندنی فوتبال در مستطیل سبز رنگ ورزشگاه آزادی، بازی‌های هیجانی والیبال در سالن ۱۲ هزار نفری آن و رویدادهای بسیاری در این مجموعه ورزشی برگزار شده‌اند. بازی‌های خانگی دو تیم پرطرفدار تهران یعنی استقلال و پرسپولیس در زمین فوتبال ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. همچنین این ورزشگاه میزبان شماره یک برگزاری مسابقاتی است که در رده ملی برگزار می‌شوند. اگر می‌خواهید بیشتر با این نماد پایتخت آشنا شوید با تهرانیکا همراه باشید.

ورزشگاه آزادی کجاست؟

کیلومتر ۵ آزادراه تهران‌کرج، مجموعه ورزشی آزادی.

دسترسی به ورزشگاه آزادی با مترو

ایستگاه ورزشگاه آزادیِ خط ۵ مترو، در کنار ورزشگاه است.

ورزشگاه آزادی در یک نگاه

 • مجموعه ورزشی آزادی به منظور برگزاری بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ (تابستان ۱۳۵۳) ساخته شد.
 • مجموعه آزادی در تاریخ ۲۵ مهرماه سال ۱۳۵۰ افتتاح شد.
 • این مجموعه در سال ۱۳۵۳ همزمان با بازی‌های آسیایی، رسما افتتاح شد.
 • نام اولیه این مجموعه «مجموعه ورزشی آریامهر تهران» بود.
 • معمار و طراح این ورزشگاه عبدالعزیز فرمانفرمائیان است.
 • مجموعه ورزشی آزادی بزرگترین مجموعه ورزشی ایران است.
 • استادیوم فوتبال آزادی از بزرگترین استادیوم‌های ورزشی در جهان است.
 • ورزشگاه آزادی میزبان پرتماشاگرترین بازی فوتبال آسیا بین تیم‌های استقلال و جوبیلو ایواتای ژاپن بوده است.
ورزشگاه آزادی
ورزشگاه آزادی

نحوه‌ خرید بلیت ورزشگاه آزادی

خرید بلیت ورزشگاه آزادی از طریق سایت ورزشگاه به همراه کد ملی امکان‌پذیر است. به خاطر داشته باشید که کد ملی شما پیش از ورود به ورزشگاه کنترل می‌شود. نکته دیگر این است که بلیت‌ها یکبار ورود است و چنانچه از ورزشگاه خارج شوید نمی‌توانید دوباره با آن بلیت به ورزشگاه وارد شوید. همچنین به یاد داشته باشید که بلیت جایگاه شمالی در ورودی جایگاه شمالی و بلیت جایگاه جنوبی در ورودی جایگاه جنوبی اعتبار دارد.

تاریخچه مجموعه ورزشی آزادی

در دوران پهلوی دوم، ایران تصمیم گرفت میزبان دوره هفتم بازی‌های آسیایی شود. در همین زمان ساخت شهرکی جهت اسکان ورزشکاران و همچنین یک مجموعه کامل جهت برگزاری مسابقات ورزشی در غرب تهران در دستور کار قرار گرفت. این مجموعه را معمار مشهور ایرانی «عبدالعزیز فرمانفرمائیان» ساخته ‌است.

ساخت این مجموعه در نیمه دوم سال ۱۳۴۷ آغاز شده و با هزینه ۱۷۴ میلیون تومانی ساخته شده‌است. قبل از انقلاب، مجموعه ورزشی آزادی، «ورزشگاه آریامهر» نام داشت و نخستین بازی در این مجموعه در ۲۷ اسفند ۱۳۵۰ شمسی بین تیم‌های پرسپولیس و کروزیروی برزیل برگزار شد که در آن بازی پرسپولیس با نتیجه ۴ بر ۲ از تیم برزیلی شکست خورد. مجموعه ورزشی آزادی در سال ۱۳۵۳ رسما به روی عموم باز شد.

این ورزشگاه با رعایت کلیه اصول استاندارد زمان خود در مدت زمان کمی ساخته ‌شد. عبدالعزیز فرمانفرمائیان طراح مجموعه ورزشی آزادی الگوی ساخت این مجموعه را از استادیوم «المپیکو یونیور سیتاریو» مکزیکوسیتی برداشت. جالب است بدانید به دلیل لغو میزبانی بغداد در المپیک ۱۹۶۰ میلادی و معرفی مکزیکوسیتی به عنوان برگزار کننده المپیک، این ورزشگاه هم برای ساختن کمبود وقت داشت.

ورزشگاه آزادی درحال ساخت
ورزشگاه آزادی درحال ساخت
مراسم افتتاحیه ورزشگاه آزادی
مراسم افتتاحیه ورزشگاه آزادی

رویدادهای تاریخی مجموعه ورزشی آزادی

مجموعه ورزشی آزادی شاهد رویدادهای تاریخی فراوانی بوده‌است که در این بخش به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

میزبانی جام ملت های آسیا در سال ۱۳۵۵ شمسی

در مسابقات جام ملت‌های آسیا که به میزبانی ایران برگزار شد ایران توانست بدون دریافت گل خورده راهی فینال مسابقات شود. در مسابقه فینال ایران موفق شد با تک گل علی پروین ۱ بر صفر تیم فوتبال کویت را شکست دهد و برای بار سوم قهرمان این مسابقات شود.

میزبانی المپیک آسیایی ۱۹۷۴ میلادی ( ۱۳۵۳)

در سال ۱۳۵۳ ایران میزبان مسابقات المپیک آسیایی شد و ورزشگاه آزادی میزبان مهمترین مسابقات این رویداد مهم بود. در پایان مسابقات ایران پس از ژاپن موفق شد در مقام دوم قرار گیرد.

برگزاری کنسرت فرانک سیناترا

اجرای کنسرت توسط فرانک سیناترا، خواننده و هنرپیشه شهیر آمریکایی یکی از رویدادهای جالبی است که استادیوم آزادی در نوامبر ۱۹۷۵ میلادی (پاییز ۱۳۵۴) از آن میزبانی کرد.

حضور پله با تیم سانتوس در بازی برابر تیم منتخب تهران

در سال ۱۳۵۱ تیم سانتوس برزیل به دعوت باشگاه تاج به تهران آمد تا با تیم منتخب تهران بازی دوستانه انجام دهد. در این مسابقه تیم سانتوس با حضور پله، اسطوره فوتبال جهان موفق شد با نتیجه ۵ بر ۱ برنده شود. در این مسابقه پله ۳ گل از ۵ گل سانتوس را به ثمر رساند.

خبر بازی پله در ایران در روزنامه اطلاعات ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۱
خبر حضور و بازی پله در ایران | روزنامه اطلاعاتِ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۱

رکوردهای تاریخی ثبت شده به نام ورزشگاه آزادی

این استادیوم تاریخی موفق به کسب رکورد‌های بی‌نظیری در دنیای فوتبال شد که در این بخش به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

استقلال‌جوبیلو

بازی فینال جام باشگاه‌های آسیا در سال ۱۹۹۹ بین دو تیم استقلال تهران و جوبیلو ایواتای ژاپن با حضور ۱۲۱ هزار تماشاگر، پرتماشاگرترین مسابقه فوتبال در تاریخ آسیاست.

فینال جام باشگاه‌های آسیا سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸)
۱۲۱ هزاز نفر در فینال جام باشگاه‌های آسیای ۱۹۹۹

ایران‌عربستان

حضور ۱۲۰ هزار نفر در بازی مرحله مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ میلادی بین ایران و عربستان از پرتماشاگرترین مسابقات فوتبال آسیاست که در این مسابقه ایران در ورزشگاه آزادی از تیم عربستان میزبانی کرد. مسابقه‌ای که در نهایت با تساوی ۱ گل به پایان رسید. ایران در نهایت با برد استرالیا به جام جهانی صعود کرد.

پرسپولیس‌النصر

آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی و حضور ۱۰۰ هزار طرفدار پرسپولیسی در بازی مقابل النصر عربستان، یکی دیگر از مسابقاتی بود که استادیوم ۱۰۰ هزارنفری آزادی توانست روزی پرتماشاگر را تجربه کند که با پیروزی یک بر صفر پرسپولیس پایان یافت.

مشعل ورزشگاه آزادی

در بخش شرقی مجموعه ورزشی آزادی مشعلی وجود دارد که در تمامی ورزشگاه‌های مخصوص المپیک و بازی‌های آسیایی حضور دارد قهرمان دو و میدانی ایران و آسیا «علی باغبان‌باشی»، ورزشکاری بود که افتخار روشن‌کردن این مشعل در سال ۱۳۵۳ به او واگذار شد. این مشعل بعد از اتمام بازی‌های آسیایی خاموش شده و پس از ۴۴ سال در فینال لیگ قهرمانان آسیا به میزبانی پرسپولیس یک بار دیگر روشن شد.

قسمت‌های مختلف ورزشگاه آزادی

ورزشگاه آزادی دارای بخش‌های مختلفی است که در این قسمت آن‌ها را فهرست می‌کنیم:

 • استادیوم یکصد هزار نفری
 • پیست اتومبیلرانی
 • کارتینگ و موتور سواری
 • استادیوم دوچرخه‌سواری
 • کمپ تیم‌های ملی فوتسال و فوتبال
 • زمین‌های تنیس
 • زمین شماره ۴ برای کریکت و بیسبال
 • سالن بدنسازی
 • استخر قهرمانی شنا
 • استخر آموزشی شنا
 • استخر آب درمانی و سونا
 • سالن والیبال
 • سالن بسکتبال
 • مسیر مانژ سواری
 • خوابگاه‌های شماره ۱ و ۲
 • دریاچه اسکی روی آب و قایقرانی
 • جاده تندرستی
 • سالن کونگ‌فو و هنرهای رزمی
 • سالن بیلیارد
 • پیست دوچرخه‌سواری
 • زمین‌های تمرین تیر و کمان تیم ملی معلولین
 • خانه کشتی

معرفی و تلفن قسمت‌های مختلف ورزشگاه آزادی

استادیوم یکصد هزار نفری ورزشگاه آزادی

این استادیوم میزبان بازی‌های آسیایی در سال ۱۹۷۴ بود. بخش مهم مجموعه ورزشی آزادی علاوه‌بر بازی‌های ملی، میزبان بازی‌های لیگ برتر دو تیم پرسپولیس و استقلال نیز بوده. این مجموعه جز بزرگترین استادیوم‌های دنیا به حساب می‌آید. ورزشگاه آزادی دارای ۷۸٬۱۱۶ صندلی است که البته تا پیش از این استادیوم آزادی گنجایش ۱۰۰ هزار نفری داشت که پس از نصب صندلی به این تعداد کاهش یافت. در اطراف استادیوم ۱۰۰ هزار نفری آزادی، دو زمین چمن فوتبال با نام های زمین شماره ۲ و ۳ معروف شده‌اند. زمین چمن شماره ۲، زمینی برای تمرین تیم‌های ملی فوتبال استقلال و پرسپولیس بوده که سال‌ها میزبان ورزشکاران و فوتبالیست‌هاست.

تلفن ورزشگاه ۱۰۰ هزارنفری آزادی:

۴۴۷۳۹۰۷۲

استخر قهرمانی آزادی

استخر قهرمانی آزادی ساختمانی مجهز شامل استخر قهرمانی، استخر شیرجه و استخر تمرینی است. این ساختمان در سمت چپ ورودی استادیوم دوازده هزار نفری آزادی است و ورود به آن از درب‌های شمال و جنوب است. استخر اصلی این مجموعه استخری حرفه‌ای و مناسب برای بازی‌های مهم است. استخر اصلی این مجموعه ابعادی ۵۰ در ۲۶ متر و عمقی ۲۵.۲ متر، با ده لاین شنا دارد. استخر شیرجه ابعادی ۲۰ در ۲۶ متر و سکوهای ۱، ۵.۳، ۵.۷ و ۱۰ متری دارد به همین دلیل این استخر، یک استخر حرفه‌ای و مناسب برای بازی‌های مهم است.

تلفن‌ استخر ورزشگاه آزادی:
سالن ۱۲ هزارنفری آزادی
سالن ۱۲ هزارنفری آزادی

سالن ۱۲ هزار نفری آزادی

جالب است بدانید تالار ۱۲ هزار نفری آزادی واقعا ۱۲ هزار نفری نیست. تعداد صندلی‌های این سالن حدود ۶۹۰۰ صندلی است. از همان روزهای ابتدایی تاسیس سالن، در اسناد غیر رسمی عدد ۱۲ هزار نفری گذاشته شد و به مرور زمان نیز این عنوان در کنار نام این سالن چند منظوره به قدرت خود باقی‌ماند و همه مردم این سالن را به عنوان سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی می‌شناسند. این سالن بزرگترین سالن سرپوشیده و چند منظوره کشور است. سالن ۱۲ هزار نفری دارای کاربردهای گوناگونی است که مهمترین آنها بازی‌های والیبال و فوتسال است.

تلفن سالن ۱۲ هزارنفری آزادی:

۴۴۷۳۹۰۰۶

پیست دوچرخه سواری آزادی

یکی از قسمت‌های مجموعه ورزشی آزادی، پیست دوچرخه سواری آن است که در سال ۱۳۵۴ شروع به فعالیت کرد. این پیست به مرور زمان آسیب‌هایی دید تا جایی که امکان ورزش برای دوچرخه سواران وجود نداشت. این پیست در سال ۱۳۸۳ بازسازی شد. پیست دوچرخه‌سواری مجموعه ورزشی آزادی از بزرگترین پیست‌های دوچرخه‌سواری در خاورمیانه است و گنجایش برای ۲۵۰۰ تماشاچی دارد. پیست دوچرخه‌سواری آزادی در غرب ورزشگاه آزادی قرار دارد.

تلفن پیست دوچرخه سواری آزادی:

۴۴۷۳۹۰۹۵

پیست اتومبیلرانی آزادی

پیست اتومبیلرانی آزادی در سال ۱۳۷۳ ساخته شد. این پیست ظرفیتی ۱۰ هزار نفری دارد. این پیست از بهترین پیست‌های اتومبیلرانی و موتورسواری کشور است و بخش مهمی از این مجموعه بزرگ ورزشی آزادی به حساب می‌آید.

تلفن پیست اتومبیلرانی آزادی:

۴۴۰۳۸۳۴۴

تراپ اسکیت آزادی

در جنوبی‌ترین قسمت مجموعه ورزشی آزادی تراپ اسکیت آزادی با چهار خط تیراندازی کمپلکس ساخته شده‌است. تراپ اسکیت آزادی از استاندارد‌ترین محل‌ها برای مسابقات و تمرینات این ورزش است. این بخش از مجموعه به درب غربی ورزشگاه نزدیک‌تر است.

فدارسیون کنگ فو و هنرهای رزمی

فدارسیون کنگ‌فو در قسمت غربی مجموعه آزادی قرار دارد. برای دسترسی به این مجموعه می‌توانید از درب غربی استفاده کنید.

تلفن فدارسیون کنگ فو و هنرهای رزمی:

۴۴۷۳۹۱۴۴

پیست کارتینگ آزادی
پیست کارتینگ آزادی | از اینستاگرام کارتینگ آزادی

پیست کارتینگ آزادی

پیست کارتینگ آزادی در بخش شرقی استادیوم آزادی واقع شده‌است. این پیست از بهترین پیست‌های کارتینگ خاورمیانه است و توسط یک تیم از بزرگترین سازندگان ماشین طراحی و ساخته شده‌است.

تلفن پیست کارتینگ آزادی:

۴۴۱۷۴۲۴۲

پیست اسکیت مجموعه آزادی

پیست اسکیت مجموعه ورزشی آزادی با ظرفیت هزار نفری از دیگر امکانات ورزشی مجموعه ورزشی آزادی است که بر طبق استاندارهای روز دنیا ساخته شده است.

تلفن پیست اسکیت آزادی:

۴۴۰۱۹۷۰۲

جاده تندرستی

جاده تندرستی یکی از امکانات جذاب مجموعه ورزشی آزادی است که به دور دریاچه احداث گردیده و استفاده از آن برای عموم مردم آزاد است اما توجه داشته باشید که پیش از مراجعه برای استفاده از جاده تندرستی ورزشگاه آزادی باید حتما ثبت نام کنید. برای ثبت نام می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

جاده تندرستی ورزشگاه آزادی:

۴۴۷۳۹۱۸۸

دریاچه آزادی
دریاچه آزادی

دریاچه مصنوعی آزادی

دریاچه مصنوعی آزادی از بهترین دریاچه‌های موجود در کشور برای انجام ورزش‌های آبی مانند کانو کانادایی، اسکی روی آب، کانو، روئینگ، کایاک، کانوپولو و… است. عمق این دریاچه ۴ متر است.

تلفن دریاچه مصنوعی آزادی:

۴۴۷۳۹۱۳۵

زمین تنیس مجموعه ورزشی آزادی

این مجموعه بزرگ ۱۸ زمین تنیس دارد که در ضلع شمال غربی مجموعه واقع شده‌اند. ۱۰ زمین برای مردان است و ۶ زمین برای زنان. ۲ زمین دیگر هم برای خانواده‌ها است.

تلفن زمین تنیس مجموعه ورزشی آزادی:

۴۴۷۳۹۰۲۴

سالن بسکتبال آزادی

این سالن ظرفیتی ۳ هزار نفری دارد و تمامی استانداردهای مورد نیاز تیراندازی در این سالن رعایت شده‌است. سالن بسکتبال ورزشگاه آزادی یکی از پنج سالن مجتمع است که در ادامه به باقی سالن‌های این مجتمع می‌پردازیم.

تلفن سالن بسکتبال آزادی:

۴۴۷۳۹۰۲۳

سالن تیراندازی آزادی

برای رفتن به سالن تیراندازی آزادی از درب‌های غربی و شرقی وارد مجموعه ورزشی آزادی شوید. سالن‌های تیراندازی دارای دو مجتمع با سلاح گرم و بادی بوده و بین مجتمع فدراسیون تیراندازی قرار گرفته‌اند. این سالن بخاطر چشم‌انداز منحصر بفردش از زیباترین مجموعه‌های ورزشگاه آزادی است.

تلفن سالن تیراندازی آزادی:

۴۴۷۳۹۰۰۳

سایت تیر و کمان آزادی

سایت تیر و کمان آزادی در بخش شمال شرقی این مجموعه واقع شده‌است. ورزشکاران برای تمرین و مسابقات در رشته‌های گوناگون تیر و کمان در این سالن استاندارد تمرین می‌کنند و در همین جا هم با رقبا مسابقه می‌دهند. جالب است بدانید یکی از ویژگی‌های این سالن وجود دو مدرسه راهنمایی غیرانتفاعی برای دختران و پسران با نام‌های آذر و آرش است که در کنار درس‌شان آموزش‌های حرفه‌ای رشته تیر و کمان نیز به آنها تدریس می‌شود.

تلفن سایت تیر و کمان آزادی:

۴۴۷۳۹۰۰۳

سالن وزنه برداری آزادی

سالن وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی گنجایش ۲۵۰۰ نفری دارد و تمامی اصول استاندارد در آن رعایت شده‌است.

تلفن سالن وزنه برداری آزادی:

۴۴۷۳۹۱۶۸

سالن والیبال ورزشگاه آزادی
سالن والیبال ورزشگاه آزادی

سالن والیبال آزادی

از دیگر سالن‌های سرپوشیده این مجموعه بزرگ، سالن سرپوشیده والیبال است که گنجایش سه هزار نفری دارد و یکی از پنج سالن مجموعه ورزشی حساب می‌شود. این تالار در بخش جنوب شرقی پنج مجتمع قرار گرفته است. همچنین این سالن مجهز، علاوه بر تالار اصلی در بخش جنوبی، دارای دو زمین والیبال ساحلی نیز هست.

تلفن سالن والیبال آزادی:

۴۴۷۳۹۱۲۵

خانه کشتی آزادی

خانه کشتی مجموعه ورزشی آزادی به خانه کشتی ایرانیان معروف است. ظرفیت این خانه کشتی بیش از ۳ هزار نفر است. این سالن پیش از آنکه سالن تخصصی کشتی باشد؛ به عنوان سالن تنیس روی میز نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌ است.

تلفن خانه کشتی آزادی:

۴۴۷۳۹۰۶۵

سالن کشتی شماره ۲ ورزشگاه آزادی

این سالن قبلا به کشتی زنان اختصاص داشت اما مدتی است که از سالن کشتی شماره ۲ به عنوان محل تمرین تیم ملی کشتی ایران استفاده می‌شود.

تلفن سالن کشتی شماره ۲ ورزشگاه آزادی:

۴۴۷۳۹۰۶۸

سالن ووشوی آزادی

مجتمع ووشوی تخصصی در بخش شرقی مجموعه ورزشی آزادی واقع شده‌است. این سالن مکانی برای برگزاری مسابقات و همچنین تمرینات رشته ورزشی ووشو به حساب می‌آید. ظرفیت این سالن ۶۰۰ نفر است.

تلفن سالن ووشوی آزادی:

۴۴۱۴۹۹۵۶

پیست موتور سواری آزادی

این پیست مخصوص مسابقات موتور کراس است و در ضلع شرقی مجموعه ورزشی آزادی قرار دارد.

تلفن پیست موتور سواری آزادی:

۴۴۷۳۹۲۵۶

مجموعه سوارکاری آزادی

مجموعه سوارکاری آزادی در بخش جنوب شرقی مجموعه ورزشی آزادی قرار گرفته و ۸۰۰ نفر ظرفیت دارد. در پارکینگ این مجموعه ۳۰۰  اتومبیل جای می‌گیرد. فروشگاه ورزشی و کافی‌شاپ در این مجموعه استاندارد باعث شده مراجعه‌کنندگان از امکانات خوبی برخوردار شوند.

تلفن مجموعه سوارکاری آزادی:

۴۴۷۳۹۰۰۸

عبدالعزیز فرمانفرمائیان، سازنده ورزشگاه آزادی

عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار معاصر ایرانی، استاد دانشگاه هنر تهران و از مشهورترین معماران ایرانی بود که ساخت استادیوم آزادی یکی از شاهکارهای معماری اوست. او فرزند «عبدالحسین‌میرزا فرمانفرما» سیاستمدار مشهور ایرانی بود که از نوادگان «عباس میرزا» محسوب می‌شد. فرمانفرمائیان در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس تحصیل کرد و پس از فارغ‌التحصیلی به ایران بازگشت. او ابتدا در گاراژ پدر خود به طراحی مشغول شد. کمی بعد به دانشگاه تهران رفت و در یکی از اتاق‌های دانشکده هنرهای زیبا زیر نظر محسن فروغی همراه با آفتن دلیان، هوشنگ سیحون و حیدر غیایی به تدریس و کار مشغول شد.

عبدالعزیز فرمانفرمائیان یکی از معماران پیشتاز در مدرن‌سازی ایران و به خصوص تهران بود که آثاری زیادی از خود برجای گذاشته است. مهمترین آثار او عبارتند از: استادیوم ورزشی آزادی، ساختمان وزارت کشاورزی، فرودگاه مهرآباد، موزه فرش، برجهای ونک‌پارک، ساختمان بورس، کاخ مادر سعدآباد، کاخ نیاوران، ساختمان اداری صدا و سیما.

عبدالعزیز فرمانفرمائیان متولد ۱۲۹۹ در شهر بم بود و در سال ۱۳۹۲ در سن ۹۳ سالگی در شهر مایورکای اسپانیا چشم از جهان فرو بست.

سخن آخر

مجموعه ورزشی آزادی، مجموعه‌ای کامل و حرفه‌ای با تاریخچه‌ای جذاب در غرب تهران است. این مجموعه‌ی کامل، برای هر ورزشی که بخواهید مکانی مجهز دارد. همچنین از این مجموعه‌ی عظیم، برای برگزاری جشن‌ها، گردهمائی‌ها، مراسم‌های مختلف و همچنین تشکیل اردو‌های مختلف استفاده می‌شود.

برچسب‌ها: پهلوی دوم، عبدالعزیز فرمانفرمایان، مجموعه ورزشی آزادی