پارک جنگلی لویزان، جنگلی بر بام تهران

Twitter
Telegram
WhatsApp
Facebook
Email
Reddit

استرس، هیاهو و ترافیک، آلودگی هوا و… انسان را پس از مدتی خسته می‌کند. طبیعی است که هر کدام از ما در پی مکانی امن، توام با آرامش و زیبایی بگردیم. مکانی که بتوانیم در آنجا فارغ از هرگونه پریشانی و افکار زندگی روزمره، غرق در زیبایی و آرامش شویم؛ نفس عمیقی بکشیم و اکسیژن‌ تازه را وارد ریه‌های خود کنیم. برای چنین منظوری چه جایی بهتر از گردش و تفریح در جنگل؟!

پارک جنگلی لویزان، یکی از اماکن آرامش‌بخشی است که زیبایی زیادی به تهران بخشیده‌است؛ این پارک جنگلی که گسترده غربی شرقی دارد؛ روزانه میزبان گردشگران و افراد بسیار زیادی است. پارک جنگلی لویزان که با نام پارک جنگلی شیان هم شهرت دارد؛ در شمال شرق تهران، در بخش شمیرانات قرار دارد.

در این مقاله قصد داریم شما را با جنگل‌ زیبای لویزان و امکانات آن آشنا کنیم. اگر در تهران زندگی می‌کنید یا به این شهر سفر کرده‌اید و قصد طبیعت‌گردی دارید؛ تماشای این جنگل زیبا و سرسبز را از دست ندهید. با تهرانیکا همراه باشید تا در کنار هم سفری به دل پارک جنگلی لویزان داشته باشیم.

پارک جنگلی لویزان کجاست؟

پارک جنگلی لویزان در قسمت شمیراناتِ منطقه ۴ در شمال شرق پایتخت قرار دارد. فاصله این جنگل با مرکز شهر تهران حدود ۱۳ کیلومتر است. موقعیت جغرافیای جنگل لویزان به‌گونه‌ای است که از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به شمس‌آباد، از شرق به بزرگراه شهید باقری و قسمت غربی به لویزان و شیان می‌رسد.

دسترسی به پارک جنگلی لویزان

بلوار هنگام، پارک جنگلی شیان را به دوقسمت شرقی و غربی تقسیم کرده‌است؛ هر قسمت چند ورودی دارد.

ورودی‌های پارک جنگلی لویزان

قسمت غربی پارک جنگلی لویزان ۷ ورودی خودرو دارد:

 1. ورودی میدان هنگام
 2. ورودی اواسط بلوار هنگام
 3. ورودی پایین بلوار هنگام (کوچه ایرانمهر)
 4. ورودی بلوار استقلال (شمال زین‌الدین)
 5. ورودی بلوار استقلال ( زیرگذر از جنوب زین‌الدین)
 6. ورودی از محله شیان (خیابان طجرلو)
 7. ورودی از محله شیان (کوچه شیان هفتم)

قسمت شرقی پارک جنگلی ۳ ورودی خودرو دارد:

 1. ورودی بلوار هنگام
 2. ورودی اول بزرگراه بابایی
 3. ورودی دوم بزرگراه بابایی (بلوار کوهستان – ورودی باغ پرندگان)
  • بلوار کوهستان، خود سه ورودی به پارک دارد
  • در ابتدای بلوار کوهستان، پارکینگ بزرگ باغ پرندگان قرار دارد

دسترسی به پارک لویزان با مترو

برای رفتن با مترو به پارک جنگلی لویزان می‌توان از دو ایستگاه خط ۳ مترو استفاده کرد؛ ایستگاه نوبنیاد و ایستگاه محلاتی.

 1. بعد از پیاده شدن از ایستگاه نوبنیاد باید سوار اتوبوس خط ۲۱۴ حکیمیه شده و در ایستگاه سیدالشهدا (درب اول بزرگراه بابایی) پیاده شوید.
 2. بعد از پیاده شدن از ایستگاه محلاتی باید سوار اتوبوس خط ۲۱۳ رسالت شده و در ایستگاه اتوبوس شیان (درب وسطی بلوار هنگام) پیاده شوید.

دسترسی به پارک لویزان با اتوبوس

اگر در مناطق شرقی تهران هستید باید خود را به میدان رسالت رسانده و سوار اتوبوس خط ۲۱۳ محلاتی شده و در یکی از دو ایستگاه نزدیک به پارک پیاده شوید.

پارک جنگلی لویزان
پارک جنگلی لویزان

معرفی پارک جنگلی لویزان

بیش از نیمی از فضای سبز تهران در شرق آن قرار دارد؛ سرخه‌حصار، بوستان پلیس، پارک جنگلی یاس (قوچک)، پارک جنگلی تلو، پارک جنگلی سوهانک و… ازجمله این پارک‌ها هستند. پارک جنگلی لویزان هم یکی از فضاهای سرسبزی است که در شمال شرق پایتخت قرار دارد؛ این پارک جنگلی با پوشش گیاهی متنوع از بهترین و شیک‌ترین فضاهای سبز تهران به شمار می‌رود.

پارک جنگلی لویزان محیطی دلنشین و نشاط‌بخشی دارد؛ انبوه درختان، تماشای چشم انداز تهران از فراز پارک، صدای گوش نواز پرندگان در دل جنگل و هوای تمیز و خنک این پارک جنگلی را به مکانی دنج و باصفا برای گردش تبدیل کرده است. جنگل لویزان پاتوقی دلچسب برای کسانی است که از دود و دم تهران گریزانند. مکانی ایده‌آل برای کسانی که دلتنگ طبیعت شده‌اند و به دنبال آرامش درون شهر می‌گردند.  

 آخر هفته‌ها خانواده‌ها به این جنگل می‌روند تا برای شروع هفته‌ای جدید انرژی بگیرند. اگر به این پارک جنگلی سری بزنید حتما خانواده‌های زیادی را می‌بینید که در فضای پارک مشغول استراحت یا تفریح هستند. همچنین پارک جنگلی لویزان مقصدی خوبی برای ورزش‌هایی نظیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و جنگل‌نوردی است.

یکی از نکاتی که می‌تواند پارک جنگلی لویزان را برجسته کند، چشم اندازی وسیعی است که رو به سوی تهران دارد. به همین دلیل به این منطقه از تهران بام شیان نیز می‌گویند؛ شب‌ها از فراز این بام تماشای تهران که غرق نور و روشنایی شده؛ حسابی تماشایی است. یکی دیگر از ویژگی‌های پارک جنگلی لویزان این است که شما می‌توانید با وسیله نقلیه شخصی خودتان در پارک تردد کنید. این پارک جنگلی به دلیل موقعیت مکانی که دارد؛ در تمام فصول سال تماشایی است.

پارک جنگلی لویزان
پارک جنگلی لویزان

امکانات رفاهی‌تفریحی پارک لویزان

امکانات رفاهی‌تفریحی این منطقه کاملا ایده‌آل است و شما می‌توانید با خیالی آسوده و راحت عازم پارک جنگلی لویزان شوید. در این پارک از ارائه هیچ‌گونه امکانات و خدمات رفاهی کوتاهی نشده‌است. ازاین‌رو شما می‌توانید با اقامت در این منطقه اوقات خوشی را سپری کنید. برخی از امکانات پارک لویزان عبارت‌اند از:

 • کباب‌پز
 • دستگاه‌های بدنسازی
 • شش زمین‌بازی برای کودکان
 • میز پینگ‌پنگ
 • مسیر دوچرخه‌سواری
 • زمین‌های ورزشی
 • مسجد
 • ۱۹ سرویس بهداشتی
 • و…

جاذبه‌های طبیعی جنگل‌های لویزان

پوشش گیاهی جنگل‌ لویزان شامل درختانی کاج تهران، سرو خمره‎ای، سرونقره‎ای، چنار، اقاقیا، زبان‌گنجشک، داغداغان، توت، مو، عرعر، ارغوان، گز و جوالدوز است. جانوران این پارک نیز از حیواناتی نظیر سنجاب، مار، پرندگانی از گونه‎های عقاب، شاهین و کبوتر کوهی است. مسیر این پارک یک جاده پر پیچ‌وخم و زیبا است که می‌توانید در طول مسیر از تماشای مناظره زیبا و سرسبز لذت ببرید.

تاریخچه پارک لویزان

پارک جنگلی لویزان باهدف کاهش آلودگی هوای پایتخت و همچنین جلوگیری از هدر رفت آب سد لتیان در دهه چهل خورشیدی احداث شد. پارک لویزان بر روی تپه لویزان در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و وسعت آن حدودا ۱۲۰۰ هکتار است. از بدو تاسیس تا سال ۱۳۶۹ اداره جنگل با سازمان منابع طبیعی بود.

پس از این دوره نگهداری از پارک جنگلی برای مدت ۳۰ سال به سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران سپرده شد تا فضاهای امنیتی و رفاهی‌تفریحی برای شهروندان در آن ایجاد شود. در سال ۱۳۸۴ تخریب بخشی از درختان پارک جنگلی لویزان با هدف احداث اتوبان شهید زین‌الدین بحث‌ها و حاشیه‌های فراوانی بوجود آورد.

باغ پرندگان
باغ پرندگان
باغ پرندگان

معرفی باغ پرندگان لویزان

اگر به جنگل‌های لویزان مراجعه کردید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به باغ پرندگان بزنید. باغی جذاب و تماشایی با وسعت حدودا ۲۳ هکتار که در قسمت شرقی جنگل‌های لویزان احداث شده است. در باغ پرندگان بیش از ۶۵۰۰ پرنده نگهداری می‌شود. این باغ به دو قسمت تقسیم می‌شود که قسمت اول شامل پرندگانی است که درون قفس نگهداری می‌شوند (دشتچر)، و قسمت دوم به پرندگانی که توانایی پرواز ندارند (آبچر) و در فضای باز نگهداری می‌شوند تعلق دارد. باغ پرندگان نه‌تنها بزرگ‌ترین باغ پرندگان ایران بلکه در گروه بزرگ‌ترین باغ‌های پرندگان خاورمیانه قرار دارد.

طیف وسیعی از پرندگان مانند طوطی، جغد، عقاب، کبوتر، پرندگان آبزی و… در این مجموعه پهناور نگهداری می‌شوند. فضا سازی و طراحی باغ پرندگان بسیار جالب توجه است. وجود پرندگان در کنار آبشارهای و دریاچه‌ها و برکه‌های مصنوعی از جذابیت‌های ویژه باغ پرندگان است. مقاله باغ پرندگان

بهترین زمان بازدید از پارک شیان

شما می‌توانید در کلیه فصول سال به جنگل‌ لویزان بروید. موقعیت جغرافیایی پارک به‌گونه‌ای است که در فصول مختلف آب‌وهوای دلپذیری دارد. حتی در فصل زمستان که هوا حسابی سرد شده است؛ شما از تماشای درختان پوشیده از برف لذت می‌برید.

 اما بهترین زمان جهت پیک‌نیک‌های خانوادگی و گردش در این محل فصول بهار و تابستان است. زیرا در این فصول طبیعت سرسبز لویزان به اوج زیبایی خود می‌رسد. شما در این زمان می‌توانید از آب‌وهوای خنک و دلپذیر پارک لذت ببرید. ساعات شبانه هم می‌تواند زمان مطلبی برای حضور در پارک لویزان باشد. معمولا منظره شهر در ساعات شبانه دیدنی است.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی پارک جنگلی لویزان پرداختیم و توضیحاتی درباره مسیریابی و دسترسی پارک شیان، تاریخچه، امکانات رفاهی‌تفریحی و جاذبه‌های پارک لویزان ارائه کردیم.

سوالات متداول

پارک لویزان از شمال به بزرگراه بابایی، از جنوب به بزرگراه زین‌الدین (همت)، از شرق به بزرگراه باقری و از غرب به لویزان و شیان می‌رسد.

برای رفتن با مترو به پارک جنگلی لویزان می‌توان از دو ایستگاه خط ۳ مترو استفاده کرد؛ ایستگاه نوبنیاد و ایستگاه محلاتی.

 1. بعد از پیاده شدن از ایستگاه نوبنیاد باید سوار اتوبوس خط ۲۱۴ حکیمیه شده و در ایستگاه سیدالشهدا (درب اول بزرگراه بابایی) پیاده شوید.
 2. بعد از پیاده شدن از ایستگاه محلاتی باید سوار اتوبوس خط ۲۱۳ رسالت شده و در ایستگاه اتوبوس شیان (درب وسطی بلوار هنگام) پیاده شوید.

قسمت غربی پارک جنگلی لویزان ۷ ورودی خودرو دارد: ورودی میدان هنگام، ورودی اواسط بلوار هنگام، ورودی پایین بلوار هنگام (کوچه ایرانمهر)، ورودی بلوار استقلال (شمال زین‌الدین)، ورودی بلوار استقلال ( زیرگذر از جنوب زین‌الدین)، ورودی از محله شیان (خیابان طجرلو) و ورودی از محله شیان (کوچه شیان هفتم).

قسمت شرقی پارک جنگلی ۳ ورودی خودرو دارد: ورودی بلوار هنگام، ورودی اول بزرگراه بابایی و ورودی دوم بزرگراه بابایی (بلوار کوهستان – ورودی باغ پرندگان).

اطلاعات پارک جنگلی لویزان

آلبوم تصاویر

کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات پارک جنگلی لویزان

موقعیت مکانی پارک جنگلی لویزان

امکانات پارک جنگلی لویزان

فضای روباز دارد | مسیر دوچرخه دارد | سرویس بهداشتی دارد | رستوران | کافه | نمازخانه | بوفه | هتل

دسترسی معلولین و سالمندان

دسترسی با ویلچر دارد |